Hoşgeldiniz  

BİR MUAVİYE

HASAN MİROĞLU | 11 Kasım 2020 | Köşe Yazıları


HASAN MİROĞLU
batmanguncelgazetesi@hotmail.com.tr

Çağımızın önemli hastalığı, kişisel EGO’MUZ’a kapıldığını görememe gibi bir körlük yaşıyoruz.

Buna sebep çok neden vardır.

Psikologlar Bunu kişilik bozukluğu olarak genel bir tarif ile geçiştirmek üzere tarif ederler. Bu yeterli değildir. Maalesef çevremizde bu tiplemeleri sürekli görüyor ama onların bu ruh hallerine bir çözüm olamıyoruz.

Güçlü iken Dünya’nın en gaddar insanı olabiliyorlar, hâlbuki zayıf düştüklerinde, yalnız kaldıklarında ve terkedildiklerinde ise yalaka, cılız, tenezzülcü ve kişiliksiz olurlar. Asla onların ipi ile kuyuya inilmez. Kendi kardeşlerini başkasına yem haline getirmek ve bunu da algı yaparak ölüm yerine, aslında ona cenneti bahşettiğini anlatır durur. Algı yapmak en büyük sanat olarak görür.

Muaviye,  sinsi ve tehlikeli bir figürdür İslam tarihinde..

Peygambere, damadı ve ilim deryası Ali’sine kumpas ve ölüm yolunu hazırlayan figürdür.  Çok zaman tarih tekerrür eder deriz ya ben buna yüzde yüz inananlardanım. Her toplumun bir Muaviye’si vardır, her ailenin içinde bir Muaviye olabileceği gibi…

Bizim de şahit olduğumuz, tanımadan önce yeryüzünün en adaletli en onurlu bireyi olarak her sözüne, her davranışını ön elek kullanmadan kabullendik. Yıllarca Dini iliklerine kadar üzerimizde kullanarak, aslında bir dine mensup olmayan bir fert olarak bizleri kullandı.

Hacca gitmeden kendini bize hacı sıfatı ile satmayı bir etki basamağı ve yücelmesine araç yaptı. Algı başka nasıl yapılır diyoruz ya! Ona soracaksınız. Din onun tekelinde, çevresinde hala onu çözememiş saf ve kandırılacak sofiler üzerinde bir peygamber Musa’nın on emir tabletleri gibi hükmeder.

Psikolojisini kaybeden ve madden sıkıntıya girecek birisi olduğunda tüm hünerini ve ahlaksız algılarını kullanarak kişinin en zaaf olacak duygularını sömürmeye başlayacak ve onların zaaflarıyla kendine bir dünya yaratıyor.

Yeterli derecede sinsidir ve kişiliğinde başarımı olacak herhangi bir başarımı da yoktur. Ahlaksızca başkasının zor ve zaaf anını kendi kişisel çıkarlarına dönüştürmek suretiyle yok ediyor.

Çok zalim olmaları, çok yeteneksiz olmaları dolayısıyladır. Tek yetenekleri algı yapmak ve başkaları sıkıntıya düştüğünde onlara kumpas kurmak üzere sömürmek…

Şam’a giden bir sahabenin devesini, cinsiyetini farklı söyleyerek, etrafındaki insanları bazen zalimce bazen de algı ve hipnozla kabul ettirecek kadar ahlak kurallarını kaybetmiş bir kişiliksiz bireyden bahsediyoruz.

Ali ye var deki dişi deveyi halka erkek deve diye adalet huzurunda söyleyecek bir adama karşı ayağını denk alsın diyor. Bu hareketi de istediğinde güç ve hâkimiyet elinde iken nasıl zalim ve dayanılmaz bir insan haline geldiğini gözlemliyoruz.

Biz zalimleri zulümleri den dolayı değil, kişilik bozukluklarından tanırız. Hacca gitmeden haccı ismini almaktan bir bahis görmeyen, kardeşlerinin malları üzerine ahlaksızca ve zalimce konan kişilik yoksunu insanları toplumdan tek tek atmak lazım.

Bu tipler için menfaatleri vardır ve kalan her şeyi menfaatleri uğruna harcamak mubahtır. Gerektiğinde, babası Ebu Süfyan gibi yılışık ve tenezzülcü, bazen de oğlu gibi katil olabilmeyi menfaatleri gereğidir.

Bizim de toplumumuzda ve aileniz içinde bu tipleri iyi tanıyarak bunlara asla tahammül etmemek gerekiyor.

Bu tipler çoğaldığında, nasıl İslami yok edip bitirdiler ise, sizin de ailenizin de yok olmasını sağlayacaklardır.

Bu tipler toplumun kanayan bir yarası olarak tedavi etmeye ihtiyaçları vardır.

91 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.