Hoşgeldiniz  

BIRAKIN GİTSİN

Muharrem BİTEN | 20 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bizim sahibimiz, gönüllere tek tek dokunarak yaptı.

Yeryüzüne gelmiş ve gelecek tüm insanlık, tek tek, bire bir, gönüllerini nakşederken, iyi-kötü, doğru-yanlış, büyük küçük, siyah-beyaz zıtlıklarının tümünü bu sudan be yeryüzü elementlerinden oluşturdu. Kimsenin bu kadar YARATICI tarafından ihtimam ile yaratıldığı fikrine sahip değilim.

Bizim birine en ufak bir yardımımız dokunduğunda, neredeyse tüm yaşamı sanki bizim malımız imiş gibi davranıyoruz. Sanki o tokmuş gibi davranarak sahiplik konusunda müthiş talepkar oluyoruz.

Yaratıcı, yarattıklarına karşı merhameti ve bağışlayıcılığı karşısında sonsuz bereketi karşısında kendim, içinde bulunduğun duruma bir izah getiremiyorum. Akıl, mantık ve ahlak kuralları hiçe sayılarak varlık sebebine hizmet olmak olan yaratılan Kul, çoğu zaman uluhiyet zaafına düşerek asıl yaratılış hikayesini ve amacını unutabiliyor.

Hiç bir güç, onun gücünü imtihan etme dirayetini gösteremiyor iken, bu kadar zaaf insanı Mısır’da firavun, Urfa’da Nemrut yapar.

Her Nemrut’un karşısına daima bir ibrahim bulamayacağımız bu korkunç ve ilkesiz insan kimliği günlerimizde korkularımız ve heyecanlarımızı ilahlaştırdık.

Karanlık olur insan ruhunu acıktığını hissettiğinde …. Çok karanlık ve zifiri göz görmez olur, duvarlar üstüne üstüne gelir.

Terk ettiğin şey, formülün ve yaratılış hikâyeni elinde tutan kuvvettir. Terk etmek istediğin kaçamadığı şey ise nedir sendeki bu ulûhiyet derecesine çıkmış kibir ibresi…

Kazanmak üzere seni kurgulayan kuvvet karşısında bu kibrin seni yok eder. Bir başka deyişle körlüğün içinde debelendiğin Gübre çukurunu bal ve susam zannetmendir.

Özgürlüğüne çok düşkün olan birinin hayalinde kibir olmaz. İlahlaştırdığın bu kişiliğin bir korkak, vücudun su ve toprak içindekiler de bir köpeğin, bir ineğin içindeki Gübre ile aynı kalitededir.

Hatta hatta senin gübren en kötüsü…

Sen kimsin…

Sen necisin…

Sen kendini ne sanırsın…

Bir bakmışsınki mısırda bir Nil nehri seni davet etmiş, bir bakarsın da bir sivrisinek vızıltısı seni yerle bir etmiştir.

Çok geç olduğunda… çok geç kaldın demektir.

Çok geç kalırsan kibrin, kahrın yönettiğin hayatlar , yok ettiğin zindanlarda tecavüz edilen masum kadınların günahı boynunda kalır.

O zaman bırakın gitsin dendiğinde, bakalım gidebilecek misin?

Bırakın gitsin, gidebilirsen…

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.