Hoşgeldiniz  

“BİZ KANSERDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

admin | 31 Ekim 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman’da ‘Kanserde Erken Tanı’ Konferansı Yapıldı. İl Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, Vali Hulusi Şahin’in Eşi Gönül Elçileri Batman Temsilcisi Ebru Şahin, Vali Yardımcısı Tuğba Polat, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, Kadın konuklar ve sağlık çalışanları katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Batman’da kanser taramalarına yönelik yapılan çalışmalara ilişkin genel bir bilgilendirmede bulunarak, Gezici Mobil Tarama aracının yanı sıra KETEM ve Aile Hekimlerince ücretsiz olarak halkımıza yönelik kanser taramalarının (meme, serviks, kolon kanseri) yapılmakta olduğunu söyledi.

KANSERDE ERKEN TANIYA DİKKAT ÇEKİLDİ

Vali Yardımcısı Tuğba Polat, konuşmasında erken tanının önemine dikkat çekerek ücretsiz olarak verilen bu sağlık hizmetinden kadınların faydalanmasını istediklerini söyledi. Polat, Kentte bu çalışmayı yürütenlere de ayrıca teşekkür etti. Meme kanseri olan Ebe Burcu Karamut, Koferansta kanserle mücadelesinden kesitler paylaşarak kadın konuklara “Biz kanserden daha güçlüyüz” diye seslendi. Gönül Elçileri Batman Temsilcisi Ebru Şahin, “Yüzyılımızın en kötü hastalıklarından bir tanesi kanserdir. Bu sebeple kadınlar için yapabileceğimiz en güzel ve etkili proje kanser taramalarıdır. Sağlık Bakanlığı bu konuda ülkemizin her tarafından çok önemli çalışmalar yürütmektedir. İlimizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Sağlık kurumlarımızda halkımıza yönelik yürütülen kanser taramaları ağrısız, kısa süreli ve tamamen zararsız yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kanserde erken tanı önem taşımaktadır. Önce Biz kadınlar sağlıklı olacağız ki, gelecek nesillerimiz ve Türkiye sağlıklı olsun. Sizleri öncelikle kendiniz ve sevdikleriniz için 10 dakikanızı ayırıp bu taramaları yaptırmaya davet ediyoruz” dedi. Konferansa davet edilen Dr. Öğretim Üyesi Elif Okşan Çalıkoğlu ise ‘Kanser ve Kanserde Erken tanı, kanser türleri, kanserden korunmanın yolları, kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen kanser türleri, tedavi süreci vb. konu başlıkları ile ilgi detaylı bir sunum paylaştı.  Soru cevapların ardından plaket takdimi yapıldı ve toplu fotoğraf çekimi ile konferans sona erdi.

290 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.