Hoşgeldiniz  

BİZ YÖNETENLERİN DEĞİL YÖNETİLENLERİN SESİYİZ…

Halit BEYTÜT | 10 Eylül 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Gazetecilik mesleğimizin olmazsa olmazı doğruyu ve ilkeli gazetecilik anlayışıyla yola çıkmadır. Bu arada yazdıkları haberlerden ötürü önceki gün ikince mahkemeye çıkan 6 gazeteci arkadaşımızın tahliye edilmiş olmaları bizleri oldukça memnun etmiştir.

6 aylık bir mahkumiyetten sonra yeniden özgünlüklerine kavuşan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor.

Ülkemizde bundan böylece artık yazdıkları veya fikirlerinden ötürü hapishanelere gönderilmeyen meslektaşlarımızı görmeyi arzu etmekteyiz.

Bizler toplumun sözcüleriyiz onların isteklerini arzularını elbette ki iktidardaki yönetenlere bildirmekle yükümlüyüz, yanlış anlaşılmasın yönetenlerin de elbette ki olumlu her hizmetini de dillendirmekten asla kaçınmayız ama h0ükümet yetkililerin yanlışlarını yazdığımızda da bunun bir suç teşkil etmemesi gerektiğini özellikle vurgulamak isterim.

Bu yüzden bizler gazeteciler olarak elbette ki yanlışları, olumsuzlukları dile getirmek için var olduğumuzu asla unutmamalıyız.

Bu dönemde öyle bir olumsuzluk yaşıyoruz ki en ufak bir eleştiriye tahammül etmeyenlerin çok olduğu bir dönemi yaşamaktan bıkmış usanmış olarak bunları yazmadan edemeyeceğimizi de özellikle vurgulamak isterim.

Eleştiriye açık olmayan yöneticilerin doğruyu bulmasının mümkün olmadığını ifade etmekte yarar görüyorum, bizler çok yöneticiler gördük eleştiriye tahammül edenleri de etmeyenleri de gördük kimilere hoşgörülü kimileri de ne yazıktır ki abanın altından sopa göstermeyi tercih ettiler lakin iki tarafında eninde sonun da eleştirinin kendileri için son drece uyarı niteliğini taşıdığının farkına vardılar ama iş işten geçmiş bulunmaktaydı.

Bir ülkenin olmazsa olmazı olan basın toplunu değer yargılarına önem verilmesi gerektiğini vatandaşın beklentisini ve özlemini dile getirmekle mükellef olduğu gerçeğini asla göz ardı etmemektedir.

Bu nedenle bizler gazeteciler olarak yönetenlerin değil yönetilenlerin sorunların, beklentilerini, özlemlerini dile getirmekle sorumlu olduğumuzu asla unutmamamız gerektiğini ifade etmek isterim.

Bizler mesleğimizin gereğini yerine getirirken yönetenlerinde bundan rahatsız olmamalarını isteriz yazdıklarımıza fikirlerimize saygı gösterilmesi bizleri daha da mutlu edecek ve ilkeli meslek anlayışımızı daha da görkemleştirecektir diye düşünüyorum.

Ülkemizde basının hür, insanlarımızın hoşgörüye tahammülünün artması dileklerimi dile getirir basın mensubu arkadaşlarımızın da görevlerini korkusuzca basın ahlak yasası çerçevesinde özgürce yazabilmeleri dileklerimle esen kalınız.

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.