Hoşgeldiniz  

BOSNADAN BURSAYA YOL OLUR

Muharrem BİTEN | 08 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Garip bir ülkede yaşıyoruz. Kuzey yarım kürede verimli toprakların verimli güneşin hayata dair tüm gereksinimlerini sunduğu topraklarda yaşıyoruz. Ama bizim kadar nankör ve kötülüğü genlerinde bolca barındıran başka bir coğrafya insanı var mıdır bilmem. Arapları hariç tutuyorum. Çünkü petrol ve Allah’ın evi Kâbe onlara müthiş bir gelecek kaygısını yaşamayı öğretmiş ve. Berduş olmayı sağlamıştır. Hatta çalışmanın ikinci sınıf insani bir emare olarak toplumlarında kabul görülen bir hastalıktır. Dikkat edin bu bir hastalıktır ve bize de sirayet etmek üzeredir. Haritalarına inmiş bir dini ve bunun dinin tebliğcisinin gözlerini yumduğu gün bu dini terk edip atalarının dini üzere gerisin geriye giden bir topluluk olarak tanıyorum.
Durum bizim için iç açıcı mı ? Peki, bizi onlara ve onların anlayışına sürükleyen gücün farkında mıyız?
Üretimin ve ürettiklerini dünya pazarına sunmak için büyük mücadele eden bu kitle her nedense suspus olması anlaşılır değildir. Zengin petrol yataklarımız yok. Kâbe de senin değil. Bir kaç sahil kentine turizm faaliyeti de neredeyse kölelik ücretleri ile yabancıya hizmet eder durumda iken hangi gelir kaynağını oluşturalım diye kafa yormamız gerekmez mi?
Heyhat! Böyle bir şey olabilir mi? Bursa’dan küçük Bosna’dan hayvan almak akil fikir sahibi insanların gelecek kaygısı yaratır. Bu tehlike gelecek 50 yılımızı tehlikeye sokmuştur. Bu tehlike şimdi bile düzeltmeye kalkışırsak ki bunun tek bir yolu var tarım girdilerini 10 yıl boyunca vergi almaya aksinki düzelme ihtimaline de yine tam değildi BELKİ şehrini koyarım. Ben şahsen eğer Bosna’dan hayvanların alımı yapacak duruma düştüğümüz durumu aklı melekelerimle özümseyemiyorum. Bu nasıl akil tutulması ki biz bizi Bosna’nın üreticisine muhtaç edebildik. Üretmeyelim, tamam üretmeyenimde nereye kadar veya nereye GİDİYORUZ.
Ben siz bilmem ama on milyon küçükbaş hayvan ile 3 milyon büyük baş hayvanimiz var diye sevinelim.
Nasılsa sevinmek BEDAVA..

316 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.