Hoşgeldiniz  

BU KÂİNATIN BİR SAHİBİ VAR

Muharrem BİTEN | 02 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Her ne ol dediyse insan için yaptı. Kâinatın muazzam devinimi içinde yeryüzü diye bir yuvarlak toprak su ve havadan oluşan bir dünya verdi.
Dener misin denemez misin bilmem, ama bitkileri ve canlıları bize hizmet etsin diye bizlere sunak yaptı. Bizi ALLAH a kulluk yapıp onu an âlim diye yarattı.
Tüm kâinat içinde besleme zinciri gibi birbirimizle bağlı bir halka var.
Bu halka dışına çıkan, halka ya ihanet eden onun formülünü bozmaya çalışan kim kursa olsun cezalandırıyor. Çünkü en küçük atom parçacığından, bilgisayardaki bir byte tan tüm kâinat ve evrene bir formül vermiştir ve bu formülü bozmaya çalışana da tahammülü yok hemen cezalandırır.
Bir senaryo kurmak istiyorum.
Ağaçlarda meyveler, otlaklarda hayvanlar, her türlü bitki ve gıdayı denizlerde her çeşit mahsulü senin emrine ve kullanımına veren bir yaratıcı seni başıboş bırakacağını mı zannediyorsun.
Sana bu kadar imkân sağlayan seni saniye saniye adım adım takibe alır.
Verdiği rızktan diğerlerini ne kadar faydalandırdığını ve tekeline alıp insanları yokluğa sürüklediğini takip etmesin mi?
Birey olarak yaratıcının formülüne zarar verirsen, ALLAH, AHLAK ADALET kavramına sahip ve özümsememişsen, Kâinatın sana sunduklarını hor ve amaçsız, sadece kendi hırsına kurban etmişsen vay haline…
Sana biri hayatın ve mematın tüm gereksinimini sunacak ve sen de onun yaratıklarının tümüne haksızlık yapacak, zulüm edecek ve yaratıcı nin formülüne ters davranacaksın o da seni serbest bırakacak ve senin formülün ile oynamayacak. Akıl kârı mı?
ALLAH birliği ve dirliği, ADALET eşit dağıtım ve İNFAK, AHLAK ise yaratılış felsefesindeki saygı ve sevgi MİTlerini canlandırır. Eğer bu 3 ana hedef sende yoksa korkarım senin bozduğunu formüllerinin milyar misli ile yüce yaradan seni imtihan edecektir.
Ramazan ayının bu manevi havasından hava ve heveslerimizin aylarına doğru ilerlerken bunları birde gözden hep beraber geçirelim istedim.

328 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.