Hoşgeldiniz  

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK…

Halit BEYTÜT | 08 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Belediye başkanlın rakibi Binali yıldırımdan 14 bir oyla kazanan ve mazbatası verilerek görevine başlayan Ekrem İmamoğlu AKP’nin itirazları sonucu Yüksek Seçim Kurulu önceki gün seçimin yenilenmesine karar verildiği belirtildi.

Bu karardan sonra gerek İstanbullu seçmen gerekse de ünlüler dünyasından karara büyük tenkit gelmeye başladı. 14 bin oyla belediye başkanını seçen İstanbullular iradelerinin âdeti gasp edildiğine işaret etmeye başladılar yeni bir seçimin olması halinde de İmamoğlu’na hak ettiği başkanlığı tekrar verecekleri belirtiliyor.

İstanbul’da değil tüm ülke genelindeki vatandaşlar bunun hukuksuzluk olduğunu YSK’nın gelen baskılara göre hareket ettiklerini ifade eden vatandaşlar Yüksek seçim Kurulunun 7 üyesinin yenilenmesi konusunda oy kullandığı 4 yenin ise reddine oy kullandığı seçim kurulundaki bu karar birçok hukukçuyu da şaşırtmıştır kanunda belirtilen maddelerin kesinlikle göz ardı edilmiş olduğu gerçeğiyle seçimin iptal edilip yeniden yapılması kararının tamamen siyasi bir karar olduğunu tüm insanlarımız çok iyi ilmektedirler.

Cumhurbaşkanımızın seçim kurulu üzerinde etkili sözler söylediğine işaret eden vatandaşlar Ekrem İmamoğlu’na yapılan haksızlığı kesinlikle içlerine sindiremediklerini ifade etmektedirler.

23 Haziran Pazar günü yapılacak yenilme seçimi için de görüşlerini belirten birçok İstanbullu vatandaş, yeni dene yapılacak olan seçimde de İmamoğlu’na yapılan bu haksızlığı kesinlik sandığa yansıtıp yeniden seçilmesini sağlayacaklarını belirtirlerken bunda da yeniden bir oyunun oynanmaması halinde İstanbul belediyesi gerçek başkanına kavuşacaktır diyorlar.

Ülkenin genelinde 31 Mart günü yapılan yerel seçimlerinin ardından geçen 37 gün sonra seçimin yenilenmesine karar veren YSK bunun ne kadar yasal olduğu konusunda da büyük bir çelişkiye düşmüş bulunmaktadır YSK artık hiç bir siyasi partinin güvenmesi asla mümkün olmayacaktır.

Bizim İstanbul seçimleriyle bir ilgimizin olmadığını biliyoruz ancak günlerdir gündemi oluşturan ve AK partinin bir türlü içine sindiremediği İstanbul yenilgisinin yenilenmesine karar verilmesini sanırım hiçbir vicdanı rahat etmemiştir

Biz ülkemizde demokrasinin işlemesini hak ve hukukun üstünlüğünün hiçbir zaman tartışılmaması gerekliliğin vurgulamak isterim.

405 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.