Hoşgeldiniz  

ÇARESİZLİK ÖZÜMÜZE SİNMİŞ

Muharrem BİTEN | 25 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Herkese ait anılara dokunmak isterim. Dertli dertli hikâyelerden çok, hikâyelerinden ders çıkartmış dürüst ve samimi insanları dinlemek isterdim. Paylaşmak gerekir hayatı bu kadar dürüstçe adlandıran kişilerle.

Kendi kişilik özeleştirisini verebilecek bu nadide insanlar çoğaldıkça toplum ahlak değerleri yücelir. Kimimizi kimimize üstün kılan şey ne?

Üstünlük meziyetini sana sağlayan takva dediğimiz şey bilgidir bilimdir bilinçlenmedir kendini ve Rabbini tanıma ve bilinç sahibi olmadığını.

Mahrumiyetini yaşadığın iyi ahlak ve meziyetleri ruhunda barındırmıyorsan kibir nefret dili ve kaba kuvvet kullanmayı özümsemişsen sana söyleyecek pek bir lafım yok.

Karanlık dünyanın seni kibrine ve cahilliğine fark etmiş demektir.

İyi insanların meziyeti sadece iyi olmak değildir.

Kötüye çirkine cehalete ve hayâsızlığa başkaldırmaktır.

Vasıflı insan budur. Karanlığı yarıp aydınlığa yol açandır. Kibir yerine tevazuu, kaba kuvvet yerine merhameti, haksızlık ve hukuksuzluk yerine adaleti tercih eder. Kimseyi tenkit etmiyoruz bursa… Hasletleri ve hastalıkları teşhis etmeye çalışıyoruz. Toplumumuzun bu hastalıklardan ári hale getirmenin yolu disiplinli bir şekilde iyiye sahip çıkmanın yanı sıra kötüye dair her şeye savaş açmaktan geçer. Yanı başımızda yüzlerce haksızlığa edilenden yana tavır koy musluğumuz olmamıştır. Bu Bizi insanlığımızdan onurlu yaşamdan ve beş bin yıllık mazimizden uzaklaştırdığı gibi kişiliksizleşme de. Bunun akabinde geliyor.

Geleneklerine tavizsiz bağlı toplumlarda sınıfsal mücadeledeki etkinliği ve diğer milletler nezdindeki konumu saygındır. Kendi toplumun üzerinde yaşadığım Mezopotamya halklarının kendi kişisel menfaatlerini bir yana bırakıp medeni ve şerefli milletler gibi özverili olmaktan geçer.

Çaresizliğimiz yüzyıllar boyu onurlu bir topluluk olmayı unutmuş olmamızdan geçiyor.

Teğet geçmemiş, tüm milletin yüreğini parça parça ederek bedenen işçi ruhen esir etmiştir. Kölelik damarlarına sinmiş ayağa kalkıp silkelenmeyi başarı olarak göremiyor.

Mevcudun da elinden gideceği korkusu ile devekuşu misali kafasını kuma gömmeyi tercih etmiştir.

Silkelenmenin elzem olduğu çaresizlik illetinin de ruhlarımızdan temizlenmesi umudunu sürekli taşıdım.

Kişisel çıkarlar yerine toplum odaklı bir yapılanmaya gidilerek ruhumuza sinmiş çaresizliği bertaraf edebiliriz.

371 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.