Hoşgeldiniz  

ÇAREYİ İNTİHARDA BULANLARIN ÜLKESİ OLDUK…

Halit BEYTÜT | 27 Nisan 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Artık hayal dünyasından çıkıp, sert ve acı geçeklere dönelim. Bu ülkede salgının başından bu yana esnafından müzisyenine, öğretmeninden memuruna işçisine, işsizine yüzlerce insanın intihar ettiğini gazeteler yazdı, televizyonlar duyurdu iktidarın tarım bakanı daha önceki gün 40 bin ton patates, 10 bin ton soğan dağıttıklarını övünerek anlattı.

Kaç yüz bin evin aylardır elektrik ve doğal gazdan mahrum kaldığını tam sayı olarak bilmiyoruz. Uzun bir liste çıkarmak kolay ancak son intihar haberine değinmeden geçemeyeceğim.

Adı Fedai Kuşçu… Tekirdağ’da İŞKUR üzerinden bir devlet okulunda asgari ücret karşılığında çalışıyordu. Covid19’a yakalanınca o sure içinde çalışamadığı için ücretini alamadı. Bakkala ve çevreye iyice borçlanan Kuşçu, geçtiğimiz pazar günü cebindeki 12 lirayı eşine verdi Allahaısmarladık deyip kendini evinin balkonundan boşluğa bıraktı.

Bunun adi yoksulluk, bunun adı açlık, bunun adı çaresizliktir.

Vicdan ise bu dram karşısında kanayan, yaralanan, parçalanan insana ait yüce bir duygudur. Olup olmaması yine insanın kendisine aittir.

Ülkemin insani çaresizliğe düşüp bu dünyada yasamak istemeyip canına kıyma gibi bir duyguya kapılıyorsa patates ve soğanla insanları dilenciliğe alıştırma gayreti içinde olanlar bu acı gerçekleri her nedense girmelikten gelme talihsizliğinde bulunuyorlar

Bazıları bu ülkede hala hayal aleminde yaşıyor ülkedeki acı geçekleri görmezlikten gelip her tarafın güllük gülistanlık olduğunu ima edip oyalamalarla vatandaşı uyutmaya çalışıyorlar ama görünen o ki bu hayalperestler ne yazık ki acı gerçeklerle yüzleşmeyi içlerine sindiremedikleri için hayalciliği kendilerine reva görme bedbahtlığını yaşıyorlar.

Oysa ülke insani bu ülkede hiç bir zaman böylesine çaresizliklerle karşı karsıya kalmamış ve hiç bir zaman böylesine bir çaresizlik yüzünden intihar etmeyi düşünmemiştir.

Ama bakıyorum da insanlar fakru zaruret içindeyken bizi yönetenlerin bunu göz ardı etmelerini büyük bir hayal kırıklığıyla izliyorum

Cebindeki 12 lirayı eşine verip kendi yaşamına son veren daha nice insanımız var da zatı muhteremler patates soğan dağıttıkları için ahkam kesip duruyor intiharların nedenlerini ise araştırma gereğini bile duymuyorlar.

36 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.