Hoşgeldiniz  

CHP HEYETİ NABIZ YOKLADI

admin | 20 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

CHP esnaf masası, Batman’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Başkanlığında, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, Batman’da basın toplantısı yaptı, esnafla görüştü, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

“5 GÜNDÜR BÖLGEDEYİZ”
Heyet adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Arkadaşlarımızla birlikte 5 gündür bölgeyi geziyoruz. Sorunları tespit etmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin herhâlde en yoksul bölgelerinden birisi burası. Maalesef son dönemde de bununla ilgili bir çalışma yapılmamış. Türkiye’nin işsizliğinin en yüksek olduğu bölge burası. Resmi işsizlik oranı yüzde 30.9 olduğunu görüyoruz. Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te ortalama işsizlik yüzde 30.9. Değerli arkadaşlar bu resmi kayıtlı işsiz sayısı. Bunun gerçeğinin daha fazla olduğunu, yüzde 50’lere yaklaştığını görüyoruz. Bir ülkede bir ilde her iki kişiden biri işsizse her iki kişiden biri çalışamıyorsa bunun sorgulanması lazım” dedi.

TÜRKİYE’NİN GERÇEK GÜNDEMİ İŞSİZLİK
İşsizlik sorununa dikkat çeken Ağbaba “Bir tartışma var. Türkiye’nin gerçek gündemi ney? Gerçek gündemi işsizlik, yoksulluk, tarımın bitmesi, Batman’daki 30.9 işsizlik oranı, her iki gençten birinin işsiz kalması, Türkiye’de iki buçuk milyon üniversite mezunu 5 minyon 800 bin insanın işsiz olması, 17 milyon insanın sosyal yardımlardan geçimini sağlaması. Batman’da 452 esnaf kepenk kapatmış. İflas eden esnaf sayısı geçtiğimiz yıl 122 bin 170. Sadece esnaf mı perişan? Bakın KOBİ’lerin toplam borcu 853 milyar. Çiftçinin toplam borcu 132 milyar. Vatandaşların bankalara olan borcu 844 milyar. Türkiye’deki toplam borçlu vatandaş sayısı 34 milyon. Gerçek işsizlik 11.2 milyon. Pandemiden gelir kaybına uğrayan insan sayısı 7 milyon 200 bin. 47 Lira ile günlük geçimini sağlayan işçi sayısı 2 buçuk milyon. Kısa çalışmadan faydalanan insan sayısı 1 milyon 300 bin” dedi.

SİYASİ PARTİNİN KAPATILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ
HDP’nin kapatılacağı yönündeki gündemi değerlendiren Ağbaba “Biz bir siyasi partinin sadece HDP değil Türkiye demokrasisi için bir siyasi partinin kapatılmasını doğru bulmadığımızı söylemek istiyoruz. Bir siyasi partinin kapatılması doğru değildir. Suç mu işlemiş alırsın yargılarsın, terörle mi ilişkisi olmuş alırsınız yargılarsınız. Ama bir siyasinin partinin kapatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ESNAF VE STK’LARLA GÖRÜŞTÜLER
CHP heyeti basın açıklamasının ardında gün boyunca esnaf ve STK ziyaretleri gerçekleştirdi.

77 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.