Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN VAZGEÇME NOKTASINDA

Halit BEYTÜT | 16 Eylül 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Artan maliyetler, Türkiye’ de tarımı bitirdi Borç yükü altında inleyen Çiftçi, ürününü satamayınca iyice çıkmaza girdi. Çareyi, tarladan traktöre neyi varsa satmakta buldu. Bir zamanlar dünyanın kendine yeten sayılı ülkelerinden olan Türkiye, tarımda kara günler yaşıyor. En düşük kalite gübrenin fiyatı 150 liraya, mazot 7 lirayı geçti. Borçlarını ödeyemeyen çiftçi, ürünler elde kalınca çareyi ekmek teknesini satmakta buldu. Traktörünü ve patozunu satışa çıkaran çekirdek üreticisi maliyetlerin bellerini büktüğünü bu gidişle üretimden bile vaz geçmek zorunda kalacaklarını ifade ediyor. Çiftçi üretimden vazgeçerse yakında soframıza koyacak ekmek, domates zeytin. Süt bulamayacak duruma düşeceğiz gibi görünüyor.

Bir zamanlar çiftçimizin başımızın üzerinde yeri var diye ahkam kesenler ne yazıktır ki bu gün çiftçimizin düştükleri elim durumu görmezlikten gelmiş bulunuyorlar. Ülkemin çiftçisinin sesine kulak tıkayanlar ithal ürünlere yönelerek sıfır gümrük uygulamasını getirerek ülkenin çiftçisine en büyük ihaneti yapmaktan kaçınmıyor, çiftçimizi adeta sefilliğe itme gibi bir talihsizliğe imza atıyorlar.

Ülkemin çiftçisi artık kendini sahipsiz görüyor artan maliyetlere seyirci kalan yetkili iktidarın ülkede çiftçiliği bitirmeye çalıştığının kanısına varmıştır.

Bir zamanlar ülkemin olmazsa olmazı olan çiftçilerimizin bu hazin durumuna daha da seyirci kalınır ve teşvik edici önlemler alınmazsa tarım ülkesi olan güzel ülkem bu unvanını da kaybetmekten korkar hale getirilmiştir. Bu ya kuraklık yüzünden tarladaki ürününü de alamayan çiftçimiz büsbütün bir perişanlık yaşamış ve son derece mağdur olmuş ve çaresizliği yasamış olmasına rağmen iktidardan da bir destek alamayınca da çiftçiliği de artık yapmama gibi bir düşünceye kapılmıştır

Benim güzel ülkemin alın teriyle ektiğini biçen ve bununla yaşamını sürdüren ekicilerimizin düştüğü umutsuzluğu umuda dönüştüren bir desek görmeyince çiftçiliğe de küser duruma düşürülmüştür

Benim ülkemin verimli topraklarında yetişen ve ülkedeki tüm insanlarımıza yöresel ürünlerini yetiştirenlerin değil ithal ürünlere yönelenler ülkemin çiftçisine en büyük ihaneti yapmışlardır.

Bu yüzden benim emekçi çiftçilerim üzgün ve bu yüzden canları kadar sevdikleri çiftçiliği bile artık bırakma gibi bir hüzne kapılmışlardır.

Dileğimiz bu güzel ülkemizin bereketli topraklarında yetişen ürünleri ithal ürünlere değişmemesi ve çiftçilerimizin vakit geçirilmeden kapıldıkları vazgeçme düşüncelerinden sıyrılabilmesi adına gereken adımların atılması ve teşvik edici kararların hayata geçirilmesidir.

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.