Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİLERE MALZEME DESTEĞİ

admin | 30 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Valiliğince hazırlanan ve GAP İdaresi tarafından finansman desteği sağlanan ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Eğitimi Projesi’ kapsamında İlimizde  60 Dekar alanda 14 Çiftçi tarafından oluşturulan lavanta ve kekik bahçeleri için çiftçilere 4 bin metre galvanizli ihata teli, 2650 direk ve 14 bahçe kapısı Vali Şahin’in katıldığı törenle dağıtıldı.

İl Tarım Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene İl Genel Meclisi Başkanı A.Vahap Akbaş, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ve çiftçiler katıldı.

Malzeme dağıtım töreni ardından Vali Hulusi Şahin yaptığı konuşmada “Tıbbi ve aromatik bitkilerin Batman’da ekimi ve yaygınlaştırılması üzerine çalışıyoruz. Bu hususta özellikle lavanta merkezli olmak üzere deneme üretimleri yapıyoruz.  Lavantanın dışında da kekik, nane, reyhan ve adaçayı  deniyoruz. Ayrıca Safranı da deneyeceğiz. Bir sonraki dönemde üzerinde çalışacağımız bir alan olacak. Çünkü tarihte safranın yetiştirildiği ilimiz sınırlarında bulunan tarihi antik Erzen şehrinde safrandan elde edilen gelir ile en yüksek vergilerin toplandığına dair tarihi kayıtlar var. Günümüzde de safran çok ciddi bir ekonomik getiri sağlıyor. Dolayısıyla bu konuda da çalışacağız. Tüm hedefimiz çiftçilerimizin gelirini arttırmak. Birim alanda daha fazla gelir temin etmesi için çiftçilerimize yardımcı olabilmek ve şehrimizde ürün çeşitliliğini arttırabilmektir” dedi.

174 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.