Hoşgeldiniz  

ÇITAYI YÜKSELTELİM

Muharrem BİTEN | 23 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bir toplumun huzuru o topluma ait değer yargılarına sıkı sıkıya bağlılıkları oranında değer kazanır. Mezopotamya’nın ve Anadolu’nun bin yıllarca tarihin da insan faktörü çok uluslu halkların kardeşçe ve saygın birer komşu, kardeş dost, kirve olarak yaşamasına olanak tanımıştır.
Zaman zaman Perslerin, Roma imparatorlarının Moğol istilalarının İslam ordularının cirit alanı haline gelmiş olması da aslında çokluğu çok çeşitliliği barındırması acısından bence kayıp değil çok kültürlülük bir kazaenimdir.
Fakat bunu doğru yorumladığında bir kazanım haline gelir.
Bu büyük toplumu oluşturan çimentoyu yeniden keşfetmek gerekir.
Sadece benim önereceğim değerlere mecbursun kabilnde dayatmacı mantık ile hareket ettiğimizde beton olma sürecini darmadağın olmuş ve çöküntü olmuş bir harabeye de dönüştürebiliriz.
Ne olacak ki her kültüre dile eşit yaklaşmak ve onları hatta destekler mahiyette hayatta kullanılır hale getirmek neden ayrılıkçı bir düşünce olsun.
Fransız ihtilalinin sana dayattığı yıkım sürecini fırsata çevirerek daha güçlü beton haline getirme fırsatını araştırıp bulmalısın.
Biz seni bunun için seçtik ve bizim senden beklentimiz modern ve uygar milletler gibi her bireyimize hizmeti bir değer haline getirmendir.
Uzun yıllardır kaos ve yok olma sürecini zaten yaşıyoruz. Bunu hızlandırmak yerine kaynaştırma ve barıştırmayı sağlar umudunu taşıyoruz ve taşımaya devam edeceğiz.
Bu gün bizim gibi çoğu milletler de hem ayrışma oldu ve daha sonra doğal bireşime talepleri de olanlar oldu. Bir evin içindeki bireyler için de aynı metot geçerlidir.
Beraber inşa ettiğimiz bir evin içinde birileri kral dairesinde kalırken diğerlerine balkonda kalmayı önermek doğru değildir.
Çözüm üretmeliyiz.
Üreteceğimiz çözüm birleri çok olan bu halklara BİR olan yaratıcının adaletine uygun hareket etmek gerekir.
Adalet terazisi kaydığında iki kulağımızı dengeleyen iki kulak arası denge suyunun kayması gibi bizi şuursuz dengesini kaybetmiş, düşmana açık alan bırakan bir hal alacaktır.
Yok, olmamızı isteyen dış güçlerin, içimizde yoksun kaldığımız adalet duygusunu harekete geçirerek pasiflerimizi aktive edeceklerdir.
Bundan da daha doğal ne olabilir ki? Düşmana açık alan bırakırsan düşmanın onu kullanması kadar doğal ne olabilir ki?
Evrensel İslam hakları, evrensel hukuk, uygar ve medeni toplumlarda sorun çözme taktik ve uygulamaları baz alınarak toplumu oluşturan kardeşlik hukuku esası ile birey odaklı evrensel tüm hakları savunmak üzere yola çıkarsak.
Çıtayı gerçekten yükseltiriz.
Demokrasi ve Adaleti sağladığımızda emin olun ki Ekonomide eğitimde sağlıkta refah düzeyimiz kıskanılacak durumlara gelebilecektir.
Tren yoldadır ve bizim istasyona yaklaşıyor, uzaklaştığında sadece trenin arkasından hayıfla bakakalacağız.

210 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.