Hoşgeldiniz  

ÇOĞU ŞEY YOLUNDA MI Kİ?

Muharrem BİTEN | 14 Mart 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bahse konu demokrasi ve özgürlüklerin kullanma sınırı üzerinedir.

Kendi kişisel haklarımızı bir başkasının kişisel hak ve özgürlükleri konusunda esneyebilme durumu ile ilgilidir.

Esnetmek istediğimiz maksimum çıkarlarımız, bizi birey ve toplum hak ve huzuru konusunda nasıl bir duruma sokabileceğini bilmemiz gerekir.

Bazen kendi gerçeğimiz bile karşı bireyin hak ve özgürlüklerine olumsuz etkisini bilmemiz gerekir.

Burada esas olan bilgidir.

Esas olan bilgiyi, bilimsel varyasyonları ile irdelemek gerekir. Bilimsel veri yansıra toplumda birey olmak ve bu birey odaklı toplumda kişisel haklar ve mahrumiyetler bizden ve karsımızdakilerden neleri alıp getireceğinin hesabını iyi yapmalıyız.

Toplumsal endekslerimizi irdelediğimizde bu konuda çok başarılı değiliz. Bu yüzden kayıplarımız da o oranda yüksektir. Hem ahlakı hem de maddi anlamda çok iyi neticelerimiz yok.

Bizim gibi toplumlar, menfaatler konusunda birey odaklı BENLİK ile toplumsal zarar ve yükümlülük konusunda da SİZ yapın odaklıyız.

Kayıplarımızın çoğunluğu bundandır. Gelişmiş toplumlara bakın; hep BİZ esaslı hareket ederek topluma ve bireye görevlerini tarif ederken içten dışa doğru tarif yapmıştır. Yani toplumun menfaatlerini korursak birey zaten karlı çıkar.

Bu bir felsefedir ve gelişmiş uygar toplumlar için yaşam biçimidir. Kooperatifçilik bu sayede Avrupa’da gelişti ve Avrupa’nın kalkınma hamlesinin ana lokomotifi durumuna geçti.

Ortak üretim, ortak pazar ve Bilimsel araştırma ve geliştirme. Arkasından gelişmiş teknoloji ve insan refahını esas alan medeni yaşam şekli oluştu.

Bize düşen Amerika’yı yeniden keşif değil, keşfedilmiş bu medeniyet öğesini bilimle ahlakla yoğurarak topluma, toplumumuza kazandırmaktır.

Bunu başardığınızda birey in mutluluğu, demokrasiye ve gelişmiş medeniyete olan özlemi daha da artacak ve refah düzeyi de medeni toplumların seviyesine ulaşacaktır.

45 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.