Hoşgeldiniz  

DEĞER YARGILARI…

HASAN MİROĞLU | 15 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


HASAN MİROĞLU
batmanguncelgazetesi@hotmail.com.tr

Her toplum içinde var olması gereken hasletleri daha da canlı tutar.

Yaşayan topluluklar ulvi değer yargıları muz diye diğer toplumların değer yargılarından daha üstün olmakla övünür.

Hakkaniyete baktığımızda da hiç bir zaman kötü olan ve tüm toplumlarda da uygun olmayan bir şeyleri de kendi değer yargıları muz mis gibi görmemek gerekir.

Örneğin eskiden Araplar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerdi.

Kürtlerde de kardeş karısı ile evlilik vardı. Bunlar yavaş yavaş kalktı. Bunları zaman içinde toplum içinde var olmaması gereken kötü duruma geçti.

İşte dün iki insanların ölümüne yol açan /açabilen ve binlerce aileyi darmadağın eden bu sorunları toplum içinden atıverdi.

Günümüzde toplumuz maalesef bu kötü hasletleri andırır şekilde, Tefecilik, Dolandırıcılık, soygun ve köşe dönücülük birer birer topluma sirayet etti.

Artık tefecilik ayıp sayılmıyor, tamamen hatta bununla toplum övünülecek duruma geçti.

Rüşvet almayı, dolandırıcılığı, sahtekârca ve haksız kazancı İŞİNİ BİLİYOR ahlaksızlığına indirgendi. Bu çok zor bir durum ve bu vaziyet uzun yıllarca toplumu yok etmeye yeter.

-Katil masanızda oturduğunda saygı görüyor, tefeci selam verdiğinde selamı alınıyorsa, hırsız ihbar ediliyorsa…

-Tacizci toplum içinde dolaşıyordu, Rüşvet alan birine, benim de onunla isim var deniliyordu, kumar oynayan biri toplumdan tecrit edilmiyorsa…

Bunu gören çocuklar, TEFECİ olmayı rol model olarak seçecektir.

Diğer pislikler içinde aynısı geçerlidir. Batman ve Bismil’de tefeciler kime yüzde kaç ile kim diğerinden daha fazlaya para verdi diye birbirlerine hava atıyor bunu bir başarı kriteri olarak sanki covid -19 aşısını bulmuşçasına gurur duyuyor.

Bu toplum çökmek üzere olduğunu görmek gerekiyor. Bir toplum çökerse bir Devlet de çöker. Sarı öküz kaybolduysa önce bir aile yok olur, sonra bir toplum, daha sonra bir Devlet yok olur.

Kitabı Mukaddes tevratta mealen  “siz azgın olursanız, sizi yok eder, sizin yerinize yeni bir toplum inşaa ederim” diyor.

Anlayana…

109 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.