Hoşgeldiniz  

DEĞİŞEN DÜNYADAKİ YERİMİZ

Muharrem BİTEN | 08 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Globalleşen dünyada kendimize bir yer edinmek zorundayız. Bilim çağını geride bıraktık içinde bulunduğumuz çağ alışkanlıklar çağıdır.

Kullandığımız aracımızdan inip başka bir aracı kullanırken yaşadığımız acemilik ile telefon markasına göre kullanmayı bilmediğimiz başka bir marka telefonun bize sinen alışkanlıklarımıza esir düştük.   Sil baştan hayatimizi kurgularken devletin ve kurumlarının yüksek teknoloji yüksek bilimler ile toplumu yönlendirmesi ile donanım sağlaması gerekirken bu işlevinden çok çok geride takip ediyor. Hayata hazırlamada halk resmi kurumların çok önünde yerini alıyor.

Bu gün bize çok lazımmış gibi duran şeyler yarın yaşantımızda çok yer edinmeyecektir.

Hayata dair her şey kendi zaman dilimi içinde söylenmiştir ve o gerçeklilik o dönemi bağlar. Siyaseten toplum yapıcılar çok kültürlülük çok uygarlıklardan gelme medeniyetlerini hoşgörüsü ile topluma katkı sağlamalıdır. Paranoyaya dönüştürmeden gelecekten kaygı ve kuşku duymak gerekir.

Çünkü yol göstericilerini iyi seçmezsen yarı yolda kalırsın.  Gelişmiş toplumlar bu başarıyı hangi argümanları kullanarak bu seviyeye ulaştığının iyi araştırılması lazım.

Toplumu ayrıştırıcı ve ötekileştirmeye sürükleyen bir kullandığımızda toplumun bir kısmı ötekileştirilen, itilen, hor görülen tarafta tamda toplumu ikiye bölen durumu kendi elimizle yaratmış oluruz. Bunun adını istersen milliyetçilik koyun, istersen mezhepçilik koyun fark etmez. Hatta ideolojik anlamda ayrıştırmayı bu kategoride değerlendirmek lazım.

Dünyadaki altımızın bunların tümü veya birkaçının sarmalında hala çözümsüzlük üzerine bocaladığımızı görürse yaramızı deşme konusunda hızlı davranır ve bizi kanatır.

Bunu görmemek veya görmemezlikten gelmek, ancak siyasi körlük ile tarif edilebilir. Bu aydınlanma sürecine de geç kalmak da aynı oranda geleceğimizi tehlikeye sürükleyebilir.

328 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.