Hoşgeldiniz  

DEMOKRASİ PLATFORMU’NDAN SERT TEPKİ

admin | 24 Temmuz 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEMOKRASİ PLATFORMU’NDAN SERT TEPKİ

Batman Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Deniz Topkan, mevsimlik işçi olarak farklı illerde çalışmak zorunda kalan Kürt işçilere yönelik son günlerde artan ırkçı saldırıları kınadı.

Konu ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Topkan “Son günlerde; Afyon’da Kürt işçilere yapılan ırkçı saldırıda 7 işçi yaralandı. Ankara’da Kürt aile saldırıya uğradı, 4 kişi yaralandı. Konya’da Kürt aile saldırıya uğradı, saldırıda 43 yaşındaki Hakim Dal isimli vatandaş yaşamını yitirdi. Mevsimlik işçiler hemen hemen her yıl ırkçı saldırılara uğramaktadırlar. Mevsimlik işçi olarak memleketlerinden farklı illerde çalışmaya giden emekçi vatandaşların her yıl ırkçı saldırılara uğruyor olması, saldırıların sistematik ve ırkçı saiklerle yapıldığını göstermektedir.

Irkçı saldırıların cezasız bırakılması yeni saldırılara davetiye çıkarmakta, ırkçı saldırıların faillerini cesaretlendirmektedir. “Irkçılık, hastalıktır” genel kanı ve söylemin aksine “ırkçılığın bir tercih olduğunu” ve ırkçı saldırıların faillerinin bile isteyerek işledikleri ırkçı suçlarının cezalarını çekmeleri gerektiğini, ırkçılığın hastalık kabul edilmesi söyleminin ancak cezasızlığa hizmet ettiğini belirtmekte fayda görüyoruz. Batman Demokrasi
Platformu; yaşamını yitiren Hakim Dal’a Allah’tan rahmet diyor, ailesine başsağlığı diliyor, yaralı işçilere geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor, acil şifalar diliyoruz. Irkçı saldırıları ve saldırılara zemin hazırlayan zihniyeti kınadığımızı, Irkçı saldırıların bir an önce son bulması gerektiğini, Irkçı saldırı failleri hakkında etkin ve tarafsız soruşturma başlatılmasını talep ediyor, Irkçı saldırılarda cezasızlık politikasının terk edilmesi gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

117 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.