Hoşgeldiniz  

DENGBÊJ EVİ FAALİYETLERİNE BAŞLADI

admin | 04 Şubat 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi, sözlü edebiyatta önemli bir yere sahip olan ve geçmişi geleceğe taşıyan dengbêjlik kültürünü yaşatmak ve dengbêjleri halkla buluşturmak için Salih Özdemir Parkında bulunan binayı Dengbêj Kültür Evi olarak hizmete sundu.

Batmanlı dengbêjlerin sanatlarını icra etmeleri için uygun yer hazırlayan Batman Belediyesi, Dengbêj Kültür Evi sayesinde kültürümüzde önemli bir yere sahip olan dengbêjlik kültürünü yaşatacak.

Batmanlı Dengbêjler, her hafta Cumartesi günü dengbêjler evinde canlı müzikle Batmanlılarla buluşurken her hafta Cuma günü ise Batman’a bağlı ilçe ve köylerde organize edecekleri şevberk programlarıyla vatandaşlarla bir araya gelme imkânı bulacaklar.

Dengbêj Kültür Evi’nde bir araya gelen dengbêjler, birbirinden güzel klamları seslendirerek dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatırken dengbêjlik geleneğinin sürdürülmesine katkı sağlıyor.

Dengbêjler evinde buluşan ve aralarında bölgenin tanınan dengbêjlerinden; Salihê Qubînî, Perîxana Şirnexî, Faiqê Kififî, Zîneta Koçer, Evdilê Koçer, Ehmedê Xîyî, Muzaferê Celdekî, Ezîzê Koçer, Evdilê Reşikî, Hesenê Elikî ve Hozan Hadî, seslendirdikleri klamlarıyla her hafta Cumartesi günleri hayranlarına müzik ziyafeti yaşatacaklar. Dengbêjler adına konuşan Ehmedê Xîyî yaptığı açıklamada, yüzyıllardır bölgede süren bir geleneği sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Dengbêjliğin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade eden Dengbêj Xîyî: “Batman merkez ve bağlı ilçelerde önemli bir kültürü yaşatmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Bu güzelliklerin devam etmesi için belirli aralıklarla bu tür programları düzenlemeyi planlıyoruz. Dengbêjlik, bizim kültürümüzün önemli bir değeridir. Bu kültürü sürdürmemize imkân sağlayan Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz ile ekiplerine teşekkür ediyoruz” dedi.

225 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.