Hoşgeldiniz  

DENGE SİYASETİ VE ORTADOĞU GERÇEGI

Muharrem BİTEN | 25 Mart 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu konu sizi biraz sıkabilir ama bu gün içinde bulunduğumuz ağır ve çetin koşullar bu coğrafyaya ait kaybettiklerimiz ile ilgilidir.

Halkı Müslüman olan fakat hem yönetimleri ve hemde halkı İslam’dan bihaber bu kalabalık yığınların cahil, Bağnaz ve ilkel yapıları dolayısıyla dünyaya bir şeyler kazandırma konusunda çok geridedir.

Aslında geride olmanın ötesinde engelleyicidirler.

Ne topluma nede insanlık namına bilime,  tekniğe, sanata, edebiyata uzak ve ötekileştiricidirler.

Sorgulama yapmak istediğinde en yüce dinin onlarda olduğunu iddia eder ama hiçbiri bu dinin kitabını anlayacak dilde okumuş değildir.

Anlamadığı bir dilde anlamadığı yazı ile sadece okumak için okuduğunu zanneden bir kitle var karşımızda ve bu kitle muhatabımız.

Çok tehlikeli ve çok vahim bir durum…

İşte bu koşullar altında ve bir o kadar acınacak durumda Ortadoğu halkları ile zemin oluşturma noktasında komşuluk ilişkilerinin ötesine bir durum bu.

Sınırsızların ortak kader ile aynı jeofizik ve jeo-politik düzlemin paralel izdüşümlerini paylaşıyoruz. Dikkat etmek ve çokça cahil bir o kadar hareketli bu topluluklara karşı denge siyaseti yürütmek gerekiyor.

Kendi yapısal çıkarlarımızı elbette on planda tutmalıyız.

Ama bir de adaletimizin gereği ve 1500 yıllık tarihsel süreçte büyük abi pozisyonu ve rolüne çok girmeden orta bir siyaseti güdebilmeliyiz.

Komşumuzdaki bir kaosun bize kazanç yerine kayıplara sebep olduğu konusunda Suriye gerçeğinde gizlemiş bulunuyoruz.

Yarın coğrafyamızda oluşacak temel sınır değişikliklerini de iyi tahlil edip en az zararla ki bu zarardan kastım -insanımızı yaşatma arzusudur- başarılı olmayı kan ölüm yok oluş yerine Barış adalet demokrasi ve evrensel bireysel insan hakları konusunda adım atmak olmalıdır.

Birbirleri hakkında da yarın yüz yüze gelmeyi hazmedecek oranda ötekileştirici bir dil kullanmamalıyız.

DENGE siyasetinden kastım, kişisel çıkarlar yerine toplum odaklı ve uzun vadeli sürdürülebilir bir demokrasi toplumu olmaktır.

Geç kalınmış tek şey, hemen şimdi demokrasiye dönmek ve evrensel ileriye dönük insan odaklı ve bireyin etik değerlerine saygı duymaktır.

Bunu başardığımızda orta doğunun bu gelişmemiş her bir ailenin veya zümrenin zulüm ve tasallutuna maruz kalmış yığınların feryadına serkan olmuş olacağız.

345 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.