Hoşgeldiniz  

DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜYOR

Halit BEYTÜT | 27 Ocak 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Elazığ da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem bir kez daha ülkemizdeki oturulamaz durumda olan binaları bir kez daha gözler önüne serdi.

Kentsel dönüşüm yapılacak sözü de artık sadece sözde kalmış bulunmaktadır.

Elazığ depreminde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızın yine sağlıksız ve oturulamaz binalarda yaşadıkları tespit edildi.

Ülkemiz yöneticileri her nedense her felaket sonrası gereken önlemlerin alınacağı belirtiyor olsalar da aradan geçen bir kaç gün içinde ne yazıktır ki verilen sözler unutulup gidiyor ta ki yeni bir doğal afetle karşı karşıya kalındığı sürece.

Uzmanlar her demde ülkemizin deprem kuşağında olduğunu belirtip gereken önlemlerin alınması gerektiğine işaret ediyor olsalar da yine üzülerek belirtmek isterim ki buda maalesef kulak ardı ediliyor.

Siyasetçiler ülkemizin deprem kuşağında olduğunu biliyorlar ama her ne hikmetse önlem alabilme adına hiç mi hiçbir girişimde bulunma gereğini duymuyor. İstanbul kanalı ile gündemi büyük ölçüde oluşturanların olası Allah korsun bir İstanbul depreminde olabilecek felaketin farkına bile varmak istememektedirler.

İstanbul’daki depreme dayanıksız binlerce bina tespit edilmişken bunlara hal bir önlem alınmama gibi bir duyarsızlık hüküm sürmektedir.

İşte bu yüzden ülkemizdeki yönetimin baş mimarları ülkenin içine düşeceği vahim durumu görmezlikten gelmekte ve gereken ivedilik arz eden önlemleri almamakta adeta ısrar etmektedirler.

Elazığ depreminde de görüldüğü gibi sadece oturulamaz denilen ama bir türlü önlem alınma gereği duyulmayan binaların yıkıldığı ve burada can kayıplarının olduğu görülmektedir.

Bundan ders alınır mı alınmaz mı bilemem ama olası bir yeni depremde can kayıplarının nedeninin deprem değil çürük binalar olduğu gerçeği bir kez daha gözler önüne serilmiş bulunmaktadır.

Ben bundan böyle Elazığ depreminden dersler çıkarılıp, gereken önlemlerin alınması adına vakit geçirmeksizin girişimlerde bulunulmasının çok daha önem arz ettiğine inanıyorum.

Dileğimiz onarılmaz acılara ve yitirilen canlara neden olan böylesi felaketlerin bir daha ülkemizde yaşanmamasın diliyor, bir kez daha yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.