Hoşgeldiniz  

DEPSAŞ ÖNÜNDE FATURA EYLEMİ

admin | 21 Eylül 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEPSAŞ ÖNÜNDE FATURA EYLEMİ

DEVA Partisi Batman İl Başkanlığı, yüksek elektrik faturaları ve kesilen haksız elektrik cezaları nedeniyle bugün Dicle Elektrik (DEPSAŞ) Batman İl Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında konuşan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, “Bugün burada bulunma amacımız, son dönemde vatandaşımızın ödemekte güçlük çektiği yüksek elektrik faturaları ve usulsüzce kesilen kaçak elektrik cezalarıdır.

Ülkemizin her noktasında olduğu gibi Batman’ımızda da hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk nedeniyle vatandaşlarımız; fahiş oranda zamlanan elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekiyor.

Son 2 yıldır iğneden ipliğe gelen zamlarla güne uyanıyoruz. Sadece bu dönemde elektrik fiyatları 3 katına çıkmıştır. Bir yıl önce 100 lira olan bir elektrik faturası, bugün 330 liraya yükselmiştir. 2-3 kişinin yaşadığı konutlara ortalama 500 liralık elektrik faturası gelmektedir.

Geçinemeyen, açlık ve yoksulluk çeken vatandaşımız; ağır vergiler ve gelen fahiş zamlarla donatılmış bu elektrik faturalarını nasıl ödeyecek?

Akp ve Mhp, Türkiye’yi yönetememelerinin faturasını halka kesmeye devam ediyor.

Vatandaş, sadece kullandığı elektrik ücretini değil; aynı zamanda dağıtım, iletim, teknik, kayıp/kaçak, sayaç okuma, TRT Payı, vergi ve çeşitli fon ödemelerini de ödemeye mahkum ediliyor. Bunların halka ödetilmesinin yasalara ve anayasaya aykırı olduğu tekrardan dile getirmek boynumuzun borcudur.

Elbette biliyoruz ki bu iktidarın yasaya ve anayasaya uyma gibi bir endişesi kalmamıştır.

İktidar; israfı, talanı ve hızla büyüyen borç yükünü kapatmak için her seferinde elini vatandaşın cebine atmaktan geri durmuyor.

Yüksek enflasyonun, hızla düşen Türk Lirası değerinin, iğneden ipliğe gelen zamların, rekor işsizlik oranlarının ve pandemi etkisinin olduğu bir ortamda kesilen elektrik faturaları yoksulluğu derinleştiriyor. İktidar, yandaşlarını garantili ihaleler ve ballı maaşlar ile besleyip güvence altına alırken; kredi kartı borçlarını, kiralarını, elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturalarını ödeyemeyen, açlıkla ve yoklukla boğuşan milyonlarca vatandaşımızı her zaman olduğu gibi görmezden gelmektedir.

Kadınlarımız, gençlerimiz, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz, esnaflarımız ve en önemlisi işsiz vatandaşlarımız; hızla yoksulluğa ve çaresizliğe sürüklenmektedir.

Vatandaşı sadece ve sadece müşteri olarak gören, yandaş elektrik şirketlerinin tarafında saf tutan bu zihniyete bugün buradan sesleniyoruz;

Sosyal devlet anlayışından uzak, yasalara aykırı ve hakkaniyete uygun olmayan bu fatura kalemleri, fahiş zamlar ve yüksek vergilerden derhal vazgeçilmeli; elektriğe ciddi düzeyde bir indirim yapılmalı ve elektrik faturaları üzerindeki sayısız vergi en minimum hale getirilmelidir.” dedi.

61 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.