Hoşgeldiniz  

DEVA’DAN HASANKEYF VE GERCÜŞ’TE COŞKULU KONGRE

admin | 19 Eylül 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEVA’DAN HASANKEYF VE GERCÜŞ’TE COŞKULU KONGRE

Batman’da teşkilatlanma çalışmalarına hız veren DEVA Partisi’nin Gercüş ve Hasankeyf kongreleri gerçekleştirildi.

DEVA Partisi’nin Gercüş ve Hasankeyf kongrelerine partinin Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Emin Ekmen, Mustafa Ergen, kurucularından Ferai Ökmen, Abdurrahim Aksoy, İl Başkanı Melik Müjdeci ve çok sayıda üst düzey yöneticisi katıldı.

“İLÇELERİMİZ SAHİPSİZ BIRAKILMIŞ”

Coşkulu bir kalabalık ile gerçekleşen kongrelerde konuşan DEVA Partisi İl Başkanı Av. Melik Müjdeci “İlçelerimiz son yıllarda nüfus kaybı ile karşı karşıya. İnsanlarımız işsizlik, yoksulluk ve fırsat eşitsizliği nedeniyle göç etmek zorunda kalıyor. İlçelerimizde sosyal hayatın hiçbir imkanları bulunmuyor. Tek adamlığın getirdiği keyfi düzen ve liyakatsiz kadrolar ile ilçelerimiz sahipsiz bırakılmış. Bu yönetim zihniyeti Gercüş’e, Hasankeyf’e, Batman’a deva olamaz. İlk seçimde bu yönetimden kurtulmalı ve el birliği ile istişare, demokrasi ve liyakatli kadrolarla ülkemiz için yeniden bir iyileşme ve yükseliş dönemini başlatmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“SON KONGRE BEŞİRİ’DE”

DEVA Partisi’nin Batman’daki durumunu belirten İl Başkanı Melik Müjdeci “Yarın yapılacak Beşiri İlçe Kongremiz ile birlikte Batman’ın tüm ilçelerinde DEVA Partisi teşkilatlanmış olacak. İlçelerimizde ve ilimizde üye sayılarımız hızla artıyor. Mahallelerimizin ve köylerimizin büyük kısmı DEVA ile buluşmuş durumda. İlimizin her noktasında partimize çok yoğun teveccüh var” dedi.

“DEVA, TÜRKİYE SİYASETİNE YÖN VERİYOR”

Partisinin Gercüş ve Hasankeyf kongrelerine katılan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, DEVA Partisi’nin artık ülke siyasetine yön verdiğini belirterek, “DEVA Partisi son dönemde ülkenin sorunlarının yerinde tespiti, bu sorunların ülke gündemine getirilmesi ve sunduğu çözüm önerileri ile Türkiye siyasetine yön veriyor. Ayrıca eş zamanlı yaptığımız programlar ile ülke siyasetine ciddi bir hareketlilik getirdik. Şu anda 20 farklı alanda eylem planlarımız hazır. Bu eylem planları ülkemizin darboğazdaki ana sorunlarının yerinde tespiti ve iktidara gelmemiz durumda nasıl çözeceğimizin reçetesidir. Bu doğrultuda açıkladığımız Tarım Eylem Planı’mızda çiftçilerin borçlarının faizsiz ötelenmesi, gübre maliyetlerinin yarısının destek olarak verilmesi, mazotun ÖTV’sinin kaldırılması, elektrik tarifelerinin düşürülmesi gibi tarım ile ilgilenen herkese DEVA olacak çok sayıda madde yer almaktadır” dedi.

“İKTİDAR 2 ŞEY İLE KORKUTUYOR”

İktidarın son dönemde vatandaşı 2 konu ile korkutmaya çalıştığını belirten Ekmen, “Gün geçtikçe güç kaybeden iktidar son dönemde “biz gidersek yardımlarınız kesilir, biz gidersek dini kazanımlarınızı kaybedersiniz” söylemleri ile vatandaşı korkutmaya çalışıyor. İkisi de basit bir propagandadan ötesi değildir. Açıkça belirtmeliyiz ki iktidar giderse yardımlar Ak Parti üyeliğine bağlı olmaktan kurtulur ve gerçekten ihtiyacı olan her vatandaşımız kolaylıkla bu yardımlara erişir. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız Ak Parti ilçe başkanlıkları ve kaymakamlıklar önündeki uzun kuyruklarda çaresizce beklemek zorunda bırakılmaz.” dedi.

“KÜRT İRADESİ YOK SAYILIYOR”

İktidarın Kürt seçmenin iradesini yok saydığını belirten Ekmen, “Bugün Türkiye’de başta Kürt seçmen olmak üzere her seçmenin iradesini ülke yönetiminde, belediyelerde rahatça görebilmesi için DEVA Partisi’nin özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı vizyonunun ülke yönetiminde bir güç haline gelmesi gerekiyor. Maalesef insan hakları, özgürlükler ve demokrasi korkunç seviyelere düştü. Her yıl 20 bin öğretmen atanırken, 2-3 Kürtçe öğretmeni bile atanmıyor. HDP seçmenin milletvekilleri düşürülüyor, belediyelerine kayyum atanıyor. İşkence yeniden hortladı. Birkaç gün önce Bingöl’de Baro Başkanı çok açık bir şekilde işkence vakalarını bize ulaştırdı. 6 ay önce Van’da gözaltında tutulan 2 masum köylünün helikopterden atıldığına dair çok ciddi bulgular var. Televizyonlarda ekrana çıkıp oyu Erdoğan’a istiyorlar ama bu ülkeyi şu anda Perinçek, Ağar, Çakıcı, Bahçeli, Çiller yönetiyor. 90’ları bu ülkeye tekrar yaşatmanıza izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“AY SONUNDA AÇIKLAYACAĞIZ”

Türkiye’nin parlamenter sisteme dönmesinin elzem olduğunu belirten DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, “Mevcut sistem artık Türkiye’yi taşımıyor. Bakanlar, bürokratlar tek bir kişinin ağzına bakıyor. İstişareye ve çoğulcu demokrasiye dair hiçbir unsur kalmadı. DEVA Partisi olarak ana gündem maddelerimizden biri de Parlamenter sisteme dönüştür. Bu doğrultudaki teklifimizi de kamuoyuna bu ayın sonunda açıklayacağız. Tüm muhalefet partilerinin de parlamenter sisteme dönüş konusunda ortak metne imza atmaları gerektiğine inanıyoruz. ” dedi.

“GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 80”

İktidarın atadığı liyakatsiz yöneticilerin gerçek enflasyon rakamları ile oynadığını belirten Ekmen, “Ekonomiyi adeta bir yap-boz tahtasına çevirdiler. Enflasyonu yüzde 10, 15 açıklıyorlar ama gerçek enflasyon sokakta, çarşıda, pazarda yüzde 80’i aşmış durumda. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz şekilde faiz, enflasyon ve kur aynı anda artıyor. Bizim dönemimizde 3’ü de birlikte düşüyordu. Faiz uzun süre 4-8 bandında, dolar yıllarca 1-2 lira arasında ve enflasyon 5-9 arasında seyrediyordu. Asgari ücret bugün neye yetecek? 2’ye 3’e katlanan kiralar, fahiş vergilerle donatılmış faturalar, yanına yaklaşılmayan et, manav reyonları, çocukların giysisi, kırtasiyesi? Hangi birine yetecek asgari ücret. Maalesef ülke ekonomisi tam anlamıyla bir yıkım içerisinde.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi’nin Gercüş ilçe kongresinde ilçe başkanlığına Mehmet Emin İlik ve Hasankeyf ilçe kongresinde ise ilçe başkanlığına Mehmet Emin Bulut seçildi.

67 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.