Hoşgeldiniz  

‘DİN GÖREVLİLERİ’ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

admin | 20 Ekim 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Valiliğinin himayelerinde; Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, Batman İl Müftülüğü ve Sivil Toplum Kuruluşların işbirliğiyle Uluslararası 10. Din görevlileri Sempozyumu İlimizde gerçekleştirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen sempozyumun açılış programına; Valimiz Hulusi Şahin, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Diyanet İşleri Başkanlığı Cami İşleri Başkanı Neşet Bodur, AK Parti İl Başkanı Akif Gür, Dünya İslam Âlemleri Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyeddin Karadağı, Kudüs eski Müftüsü İkrime Sabri, akademisyenler, ulusal ve uluslararası çok sayıda davetli katıldı.

“Davet Dili” temasıyla gerçekleştirilen sempozyumun açılış ve selamlama konuşmaların ardından Dünya İslam Âlimleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyeddin Karadağı, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve Vali Hulusi Şahin birer konuşma yaptı. “Davet Dili” sempozyumun İlimizde gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Özdemir, “Her birimizin İslam’ın vakarını üzerinde taşıyan birer fert olmalıyız” dedi.

İslam’ın güzel dille anlatılması gerektiğini söyleyen Vali Şahin “Özelikle bu iki günde bunu tartışalım. Davette öncelikle davranışlarımızla, eylemlerimizle doğru bir örnek teşkil etmeliyiz. Sempozyumun teması olan “Davet Dili”nin bu çerçeveden değerlendirilmesi gerekir, Din görevlilerimize bu konuda büyük görevler düşüyor. İbadethanelerimizde çocuklarımızın seslerinin çınladığı bir ortam yaratmalıyız. Çocuklarımızı camii ve ibadethanelerden uzak tutmayalım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez “Davet Dili” üzerine bir konferans verdi.

Dijital teknoloji ve sosyal medyanın davet diline etkisi ve yanlış kullanılması üzerinde duran Görmez “Üzülerek belirteyim biz bu dünyayı yönetemeyince, bu dünya kendisine uygun figürler üretti. O figürler bugün insanlara davet adı altında dini anlatıyorlar. En kötüsü davet kürsülerine yalan karıştı. Dijital dünyanın yeni davetçileri en kötüsü servet ve şöhret devşirdiler. Bunlar davetin ahlakıyla bağdaşan şeyler değildir. Bizim oturup yeniden İslam daveti nasıl yapılır, bu imkân ve vasıtalar nasıl kullanılır üzerine düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu. İki gün süren sempozyumda din hizmetlerinde davet dilinin önemi ele alındı.

213 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.