Hoşgeldiniz  

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, HUTBE İRAD ETTİ

admin | 26 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İl Buluşmaları kapsamında Batman’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Korkut Özal Camii’nde cuma hutbesi irad etti, cuma namazı kıldırdı.

Berat Gecesi: Af ve Mağfiret Gecesi konulu hutbe irad eden Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hakk’ın bize lutfettiği bu özel fırsat ve bereket ayları, geçmişin muhasebesini ve geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir. Nefsimizin bitmek bilmeyen isteklerine göre değil Rabbimizin rızası doğrultusunda yaşamaya azmedeceğimiz karar vakitleridir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Batman’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin alındığı Korkut Özal Camii’nde cuma namazı kıldırdı, hutbe irad etti.

Erbaş, Korkut Özal Camii’nde irad ettiği cuma hutbesinde, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in gölgesinin Müslümanların üzerine düştüğünü belirterek yarın Ramazan ayının muştusu Berat Gecesi’nin idrak edileceğini belirtti.

Cenab- ı Hakk, bu gece hürmetine aziz millete ve Ümmet-i Muhammed’e hayır ve bereket ihsan eylesin. Berat Gecemiz mübarek olsun ifadesini kullanan Erbaş “Yine böyle bir gece vakti Hazreti Aişe validemiz uyanmış, Resul-i Ekrem’i yanında göremeyince dışarı çıkıp aramaya koyulmuştu. Nihayetinde onu Baki mezarlığında, başını göğe kaldırmış, dua eder vaziyette bulmuştu. Sevgili Peygamberimiz hem Hazreti Aişe’nin merakını gidermek hem de Allah’ın rahmetinin bu gece ne kadar geniş olduğunu anlatmak için şöyle buyurmuştu, ‘Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece, Allah dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının yünlerinden daha fazla sayıda insanı affeder.’ Hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’de, ebedi kurtuluş beratını alanların ahiretteki durumu şöyle anlatılır, ‘İşte o vakit, kitabı sağ tarafından verilen kimse der ki alın kitabımı okuyun, doğrusu ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum. Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içindedir, yüce bir cennettedir.’ Rabb’im cümlemizi bu şekilde alnı ak yüzü pak huzuruna gidenlerden eylesin. Hesabını Rabb’ine huzur içerisinde veren bir mümin, o güne ümmetini hazırlamak için mücadele etmiştir” dedi.

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.