Hoşgeldiniz  

DSİ’DEN ‘BOĞULMA’ UYARISI

admin | 01 Temmuz 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Ülkemizde ve ilimizde özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla kurumumuz tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında boğulma vakalarının yaşanmaması için vatandaşları uyardı.

DSİ’ce suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri veya su kanallarına girmek hayati risk oluşturmaktadır.

Bu nedenle baraj gölet ve sulama kanallarına kesinlikle girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu bilinmelidir.

DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından vatandaşların dikkatini ve duyarlılığını arttırmak için sık sık afiş ve broşür çalışması yapıldığı belirtti. Yapılan bu çalışmalar eğitim öğretim yılının başlarında kanal ve gölet güzergahındaki bazı okullarda projeksiyonlu eğitim verilmiş ayrıca vatandaşların ve öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla okul ve camilerin uyarı panolarına afişler asılmıştır.

Konuyla ilgili açıklama yapan DSİ Batman 103. Şube Müdürü Kerem Aydın “Yapılan uyarıların dikkate alınması ile boğulma vakalarının azalacağını, bu tür çalışmalar neticesinde kurtaracağımız her bir hayat, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve aileleri adına son derece değerlidir, talihsiz olayların önüne geçilebilmesi için bilhassa da ebeveynlerin bu konuda daha duyarlı olması gerekmektedir” dedi.

Kanallara Su Verildi

DSİ Batman 103. Şube Müdürlüğü, kanallara su verildiğini açıkladı.

DSİ’den yapılan açıklamada “Batman sol ve sağ sahil sulama tesislerine tarımsal faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına su verilmiştir. Hava sıcaklığının artmasıyla söz konusu sulama kanallarına, baraj göllerine, göletlere, Batman Çayına serinlemek ve yüzmek amacıyla vatandaşların girmesi tehlikeli ve yasaktır” denildi.

144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.