Hoşgeldiniz  

DÜĞÜN TAKISI 80 GRAMA İNDİRİLDİ

admin | 29 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Bölgedeki 38 köyün imam, muhtar ve ileri gelenleri, düğünlerde geline takılan altın miktarını 80 gram olarak belirleyen sözleşmeyi imzaladı. Karara uymayanların düğününe gidilmeyecek.

Batman’da yaşayan Bekira Aşireti, mensupları evlenmek isteyen gençlerin önünü açacak önemli bir karara imza attı.

Taşlıdere köyü yakınlarındaki kaplıcada bulunan bir tesiste toplanan Kozluk ve Sason ilçeleri arasındaki 38 köyün imam, muhtar, ileri gelenleri ve kanaat önderleri, düğünlerde gelin tarafının istediği yüksek miktardaki altın takılarla ilgili sözleşme imzaladı. İmzalanan sözleşme ile kız isteme merasiminde istenecek altın miktarı 80 gram ile sınırlandırıldı.

Karara uymayanların düğününe katılmama kararı alındı. Aynıca düğün sırasında takı takılmaması istendi. 38 köy adına alınan ortak kararı açıklayan Batman Bekira ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Mehmet Şah Arzık, “Bildiğiniz gibi günümüzde düğünler büyük maliyetlere, ekonomik sıkıntılara ve bir çoğunun gücünü aşan borçlara sebebiyet vermektedir. Şahit olduğumuz gibi gerçekten düğün masrafları çığırından çıkmış, maliyeti 250-400 bin TL’ye ulaşmıştır. Düğünlerimizin daha kolay, fazla külfete girmeden makul bir seviyeye getirmek için bazı kararlar alınmasını zorunlu kılmıştır. Yapılan bir dizi görüşmeden sonra bundan böyle altın miktarı toplam 80 gramı geçmeyecek şekilde makul karar verilmiştir. Bu kararların uygulanmasının takibini siz seydalarımız, muhtarlarımız siz büyüklerimize düşmektedir. Ayrıca bu kararlara uymayanların düğünlerine iştirak edilmeyecek” dedi. Kararda, nişan ve kına merasiminin birlikte yapılması ve düğünde takı takılmaması da istendi. Toplantıda ayrıca taziye yemekleri içinde karar alındığını belirten Arzık “Taziyeye gelen misafirlere yemek teklifi yapılmaması, Taziyede sürekli kalan aile efradı için ise etsiz sade ve görülmeyecek yerde yenilmesi, Taziyeler bir yerde ve üç gün yapılması münasip görülmüştür” diye konuştu. (BHA)

61 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.