Hoşgeldiniz  

DÜNYA DÖNÜYOR

Muharrem BİTEN | 06 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Her zaman diliminin kendine göre ve kendi içinde güzellikler barındırır. Çağlar boyunca imparatorluklar kuruldu yıkıldı.

Milletler yeni daha iyi devletler kurdular ve her kurulanlar tarihten bir öncekinden dersler çıkardı. Bizim haritamızda her gelen gideni aratır bir şekilde tarihten kültürden gelenekten ve yenidünyanın koşullarından bihaber kuruldu.

Tarihsel süreçte Anadolu göçler ve işgalleri ile meşhurdur. Her gelen ve medeniyet kuranlar sanki onlardan önce hiç bir medeniyet yaşanmamış gibi davranır. Baskıcı insan haklarından uzak tekçi akılla akıl almaz şoven duygularını tatmin yoluna gitmektedirler.

Şovene tekçi akılla hareket edenlerin hepsi ama hepsi akıl almaz bir şekilde devşirme çıkmaktadırlar. Diğer değişle kendi devşirme durumlarını gizlemek için hâkim gücün ırkı asabiyetinin en radikal savunucusu durumuna geçmektedirler.

Bu onlara korkunç bir prestij kazandırıyor. Veya onlar böyle zannediyor.

Edindiğimiz deneyimlerle bugünkü şovenist ırkı ve kimlik taasubuyetine sahip kişilerin bu ırka ait olmadıkları gibi şartlar yarın değiştiğinde hangi tarafta duracaklarını konusunda pek samimi olmadıklarını teşhis edilmiştir.

Birebir şahit olduğumuz bazı insanlar da bu durum çok aleni olarak ortaya çıkıyor.

Doğrusu samimi ve yaşadığı topraklara saygısı olan insanlar ne bir ırkı taasubiyete nede sahip olup olmadıkları önemli olmamakla birlikte hâkim gücün menfaat odaklı kraldan çok kralcı davranmamalari gerekiyor. Bu dünyanın dönüp dolaştığı ve her gün yeni bir dünyaya sahip olduğumuz bu hayatı birilerinin ahlaksız istek ve emellerine göre şekillendirmemeliyiz. Bu haritada hangi ırkın ve dinin mensubu olursan ol, diğer ırklara aynı derece saygılı değil isen kul nezdinde de ALLAH nezdinde de birde gerin ve  saygı ligin olmayacaktır. Yaptığın tüm kötülüğün bedelini de adlı ulshide verirsin.

306 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.