Hoşgeldiniz  

DÜNYA HASTANESİ, ERKEN TANI’YA DİKKAT ÇEKİYOR

admin | 28 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+


Dünya Hastanesi, Dünya ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser olan Meme kanseri ile ilgili erken tanı ve görüntülemenin önemine dikkat çekti.
Dünya Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Sıddık Yıldız “Her 8 kadından biri yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Meme kanserinde erken tanı ile tedavinin başarı oranı önemli oranda yükselmektedir. Her kadının 20 yaşından sonra ayda bir kendi kendine meme muayenesi ve 40 yaşından sonrada yılda bir kez Mamografi taraması yapması hem erken tanı hem de farkındalık açısından çok önemli.

Mamografi 40 yaş altında endikasyon yoksa önerilmemektedir. Ultrasonografi tüm yaş guruplarında ve gebelerde güvenle kullanılabilen meme muayenesinde önemli bir görüntüleme yöntemidir. Günümüzde yüksek çözünürlüklü ultrasonografi cihazları ile meme kanseri ve memenin diğer hastalıklarında ultrasonografinin tanısal değeri artmıştır.

Ultrasonografi tabanlı yeni bir teknoloji olan ve dünya genelinde de büyük ilgi gören bir diğer tanı yöntemi ise sonoelastografidir. Sonoelastografi ile memede tespit edilen bir kitleden farklı yöntemler kullanılarak sertlik derecesi ölçülmekte ve bu şekilde kitlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylumu olduğu konusunda tanıya büyük katkı sağlamaktadır.

Meme görüntüleme yöntemleri arasında kanser tanısında duyarlılığı en yüksek olan inceleme Manyetik Rezonans (MR) görüntülemedir. MR incelemesi multiparametrik bir incelemedir ve ileri teknoloji MR cihazlarında koil dediğimiz özel sargılar ile çekilebilmektedir. MR ile memede farklı bir kanser odağı olup olmadığı, tespit edilen kitlenin göğüs duvarına ve meme başına uzanımı, meme koruyucu cerrahi sonrası nüks ve kemoterapi sonrası takipte kullanılmaktadır. Meme kanseri açısından yüksek riskli kişilerin taramasında ve meme rekonstrüksiyonunda da MR yaygın kullanılmaktadır.

Özel Batman Dünya Hastanesin’de Mamografi, Ultrasonografi, Sonoelastografi, Manyetik Rezonans (MR) ve görüntüleme eşliğinde biyopsi işlemleri ile meme hastalıklarının tanı ve takibi yapılmaktadır” diyerek herkesi meme kanseri ile ilgili bilinçli olmaya davet etti.

62 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.