Hoşgeldiniz  

DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPANLAR

Halit BEYTÜT | 11 Kasım 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

İlimizde yıllardır sonu gelmeyen bir dilenci furyası devam edip durmaktadır.

Bölgemizin hemen hemen her ilinden ve ilçesinden yardım amaçlı para toplamaya gelenlerin sayısında korkunç boyutlara ulaşılmıştır kimileri camiler için kim oldukları bilinmeyenlerin yanı sıra her gün dilenen dilenciler artık ilimizin de an büyük sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Özellikle duygu sömürüsü yapan dilenciler kucaklarına aldıkları 5,6 aylık çocukları da kucaklarında kaşıyarak dilenen kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çoğalmaktadır.

Halkımızın iyi niyetlerini suiistimal edenler ne yazıktır ki ilimizi mesken tutmuş bulunmaktadırlar. Camilerde kuran kursları adına yardım amaçlı para toplanmakta ve bunun karşılığında bir belge verilmeyen paraların kesinlikle nereye gittiği belli değil.

İşsizliğin son derece katlanarak arttığı ilimize bizler evine bir ekmek bile götüremeyenlerin yerine dışarıdan gelen dilencileri besleme gibi bin talihsizliğimizin olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Merhametli bir ilin halkıyız elbette ki hayır hasenatlar yapılacaktır ama önce can sonra canan teorisini düşünmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Öncelikle kendi fakirimizi düşünmek ve onların yaşamlarına katkıda bulunmakla sorumluluk duygusunu taşımalıyız. İlimizde halen çöp bidonlarında ekmek kırıntılarını arayacak kadar çaresizleşen insanımız vardır.

Ne demişler komşusu aç iken yatmanın haram olduğu dinimde de belirttiği gibi bizler önce kendi fakirimize gereken yardımı yaparak görevimizi yerine getirmemiz gerektiğini özellikle vurgulamakta yarar görüyorum.

Bu nedenle bizler artık duygu sömürüsü yaparak bizler kendi fakirimizi unutturan v ilimizi dilenmenin en kolay ili olarak algılayanlara değil özellikle kendi fakirimize yönelmeliyiz diye düşünüyorum. Batman yıllardır delilerin, dilencilerin mekanı olmuştur.

Hiçbir ilde böylesine rahatça dilenenlere aman verilmez ve dilenmelerine izin verilmez ama burası batman her nedense bu tür yasaklar ilimizde geçerli olmaz ve ilimiz nereden geldikleri bile bilinmeyen dilencilere kucak açan bir il durumuna düşmüşüz.

Yeter artık vatandaşlarımızı her köşe başında rahatsız eden alışveriş merkezleri ve cami önlerinde dilenenlere artık kesinlikle izin verilmemeli ve böylesin bir duygu sömürüsüne yeltenenlere karşı gelinmeli ve ilimizde böylesine fütursuzca, havadan para kazanmayı alışkanlık haline getirenlere kesinlikle müsaade edilmemelidir.

Burada gerek belediye zabıtalarına ve gerekse de ilimize dışarıdan dilenmek amacıyla gelenlere emniyet teşkilatımızın da gereken önlemi almaları gerektiğini hatırlatmakta yarar görüyorum.

Böylece alınacak tedbirler sayesinde halkımız da bu duygu sömürüsü yapanlardan kurtulur ve rahat bir nefes alma imkanını bulur.

274 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.