Hoşgeldiniz  

EBELEME OYUNU

Muharrem BİTEN | 16 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Eminim, çocukken hepiniz oyun oynamışsınızdır. Ebe veya ebeleme oyunu dediğimiz bu çocuk oyununda ebe çocuk sırtını oyunculara, yüzünü duvara ve gözleri kapalı olarak oyun başlatılıyordu

Bu oyunun en önemli sloganı da “ÖNÜM, ARKAM, SAĞIM, SOLUM SOBE” diyerek oyun başlatılırdı. Bu gün içinde yaşadığımız coğrafya tam bir oyun alanı gibidir. Herkesin birbirine tuzak kurduğu dostun düşmandan daha tehlikeli olduğu bu günlerde ABD, RUSYA, CİN VE AVRUPA ülkelerinin ülkemiz ve ıran üzerinde çalışma içerisindedir.

İran bu coğrafyanın dışına taşarak Suriye, Filistin ve yemen de kendi emelleri üzerinde yoğunlaşırken kendi içinde Müslüman Kürtlere darağaçlarını kuracak zahmete girmeden vinçlerin ucunda idam etmektedir.

Çevremde bu kadar aktör oyuncu varken hala kendi öz halkına vinç ucu idamlarla bir halkı, bir milleti yok etmenin bedeli olmayacak mı?  Kendi Kürtlerin olunca tukaka edilerek tüm dünya gözü önünde mollaist bir İslam dışı rejimle kadınların ölümüne sebep olmak Allaha reva mı?

Arkanda tüm silahlarını sana doğrultmuş bu kadar aktöre alan açmanın mana ve ehemmiyetini kavramış sayılmıyor.

Ama bir de ilahi adaletin yıllarca kendi mazlum halkına her türlü zulmü reva gören, bunu da ALLAH ve din maskesi altında yapan bu İslam dışı rejim hesap verecek gibi görünüyor.

Bazen ancak zalimce daha büyük bir zalim peydahlanmalı ki mukadderat gerçekleşebilsin.

İslam’a uygun davranan millet ve halkı Müslüman olan devletlerin ilk 100 devletinde Müslüman bir devlet yok.

Gerek kendi halkına ve gerekse dünyaya verebilecek İslami bir hedefimiz olmadığından zalimce yaşamayı özümsemiş bulunuyoruz.

Demokrasiyi bilmiyoruz, insanca yaşamayı ve insanca muamelat ile karşılaşmayı unuttuk ya hiç görmediğimizden nasıl bir duygu olduğunu bilmiyoruz. İnsana yakışan bir davranışı görmediğimizden halk olarak algılarımızda insanca yaşamaya alışık değiliz.

İsmini hepimizce bilinen büyük oyuncu devletler kendi halkına karşı herhangi bir Ortadoğu devleti gibi kötü muamele yaptı mı?

Bazen iyi ki bu devletler var, yoksa kendi ülkelerimizde nasıl bir muamele ile muamele olacağımızı hayal bile edemiyorum.

Ne demek, vergi veren, askere, savaşa, üretime, bilim ve teknolojiye katkı sağlayan ülkesinin tüm gereksinimlerini sağlayan öz halkımızı demokrasiden, insanca yaşama duygusundan mahrum bırakmanın mantığı olabilir mi ki?

Ülke olarak bunları bizim aşıyor olmamız gerekir.

Demokrasiyi halktan çok devletin talebi olmalıdır. Devletler hizmetkâr devlet olmayı başaramadı.

Başaramayınca kendi halkına yokluğu ve umutsuzluğu pompaladılar. Sorunu kimlik sorunu, terör problemi ve orandaki İslam karşıtı kâfirler gibi suçlarla örtbas etmenin doğru olmadığı bunun tamamen zulme ortam hazırlamaktan geçtiği aşikârdır.

Sanırım ıran ve Mollalar bu anlamda dünyanın gözünde birer suçlu olarak daha önce Saddam, Kaddafi ve mübarek gibi yargılanacaklardır.

Bizim Demokrasiye ve insan haklarına olan bağlılığımızı önümüzdeki süreçte rolümüz ve hedeflerimizi belirleme de etken olacaktır.

Şartlar ne olursa olsun önümüzde bu zalimce.

Davranan Ortadoğu dünyalarının sonunun hazin durumuna düşmemek için bizim evrensel haklara kavuşmamız gerekir.

Oyuncular istiyor diye değil, kâinatın efendisi istiyor diye artık oyuna katılmalı ve ebe olmak yerine ebelenmeden oyundan çıkmamız gerekir

343 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.