Hoşgeldiniz  

EĞİTİMDE DE SINIFTA KALDIK…

Halit BEYTÜT | 20 Haziran 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Salgında okulları tam kapasite hiç açamayan MEB, Bilindiği gibi geçtiğimiz cuma günü karne vererek 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılını kapattı.

Bunun yanında Cumhurbaşkanı 24 Ağustosta okulların tam kapasiteyle açılacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı 4 metrekarede bir öğrenci olmasını istedi.

Bu istek, 57 bin derslik açığı olduğunu ortaya çıkardı. 21 Eylül’de sadece birinci sınıfları, haftada 1 gün açabildiler okulları, bırakın, tam kapasite açmayı, milyonlarca öğrenci bir gün bile okula gitmeden tüm dersleri, alt sınıftan borçlu üst sınıfa geçirildi.

Türkiye’nin, dünyada okulları en uzun sure kapalı kalan 4. Ülke olması utancı nedeniyle MEB’e zayıf karne verildi.

MEM’in resmi açıklamasına göre, Lise ve özel okullar haricindeki resmi okullardaki 2 milyon 339 bin öğrenci EBA’ ya hiç erişemedi. Son 1,5 yıldır yüz yüze eğitim neredeyse hiç yapılamadı.

Tablet ve bilgisayar ihtiyacı olan 2 milyon öğrenciden sadece 664 bini karşılandı. Veli ve öğrenciler sorunlarla baş basa bırakıldı.

Salgın, çocuklar arasındaki eşitsizliği arttırdı.

İmkanı iyi olan aileler, çocuklarının ders açıklarını özel derslerle kapatıp, kayıplarını en aza indirdi. Yoksul aile çocuklarının tablet ve bilgisayarı zaten yoktu.

Aileleri salgında işsiz kaldı.

Maddi olarak yoksullaşırken, öğrenme yoksulu da oldular. Aralarında korkunç bir uçurum oluşan bu iki grup çocuk, 6 Haziran’da aynı LGS ‘ de yarıştırıldı.

Böylesine bir karamsarlık içinde olan çocukların başarılı olması mümkün mü?

Burada en çok mağdur olan ve bilgi yetersizliği içinde bırakılan yoksul aile çocuklarına en büyük haksızlık yapılmış olunmuyormuş?

MEB Bakanlığı bu mağduriyeti neden göz ardı etti bilemiyorum ama çocuklar arasında da ne yazık ki bir eşitsizliğin kahramanı olmuşlardır.

Yazıklar olsun.

Zengin aile çocuklarına tanınan imtiyazlık yoksul aile çocuklarına reva görmeyenler utansın demekten başka bir şey gelmiyor elimizden…

35 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.