Hoşgeldiniz  

“EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK”

admin | 08 Eylül 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, eğitim öğretim yılının son 2 yılının pandemiye denk gelmesiyle iktidarın bu alanda da sınıfta kaldığını belirtti.

2021-2022 eğitim sezonunun yüz yüze başlamasının önemine vurguda bulunan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci “Son 2 yıldır tüm dünya pandeminin etkisi altında. Bu süreç en çok eğitimin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesini engelledi. Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de okulların en son kapanan ve ilk açılan kurumlar olmasını, eğitimin hiçbir şart ve durum altında sekteye uğramamasını umut etmiştik. Ancak geride kalan süreçte iktidarın aldığı yanlış kararların faturasını da öğrencilerin ödediğinin farkındayız. Eğitimde atılan yanlış adımlar, sosyo-ekonomik gruplar arasında uçurumlara sebep oldu.

Özellikle uzaktan eğitim sisteminin plansız ve faydacılıktan uzak yapısı ile gelir adaletsizliğinin yoğun olarak bulunduğu noktalardaki erişim sorunu nedeniyle ülkemizdeki eğitim durumu içler acısı hale gelmiştir. Batman’ımızın merkeze bağlı birçok köyünde dahi şebeke sorunları yaşanırken, vatandaşlarımız evine ekmek almakta sorun yaşarken, uzaktan eğitim için gerekli teknolojik donanıma ulaşmak ve bu sistem için internet bağlantısı edinmek nasıl mümkün olacaktı?

Pandemi başlarken birinci sınıfta bulunan çocuklarımız ise bu yıl 3’ncü sınıfa başladı. Eğitim yönetimi, telafi eğitimi ile ilgili pembe tablolar çizerken okullarımıza yaptığımız ziyaretlerde öğrencilerimizin neredeyse hiçbirinin düzgün bir telafi eğitimi almadığını gözlemledik. Acilen gerekli müfredat, insan kaynağı, strateji ve bütçe belirlendikten sonra yüz yüze bir telafi eğitimi başlatılmalıdır. Aynı zamanda ülkemizdeki pandemi koşullarının daha da kötüleşmemesi için çocuklarımızın maskelerini takıyor olması, sınıflarda mesafeyi korumak, sınıf başına düşen öğrenci sayısını düşük tutmak ve özel çaba ile okulları son derece temiz ve hijyenik tutmak çok önemli. Okul ziyaretlerimizde İŞKUR üzerinden okullara alınan temizlik görevlilerinin ve özel olarak istihdam edilen güvenlik personelinin de henüz alınmadığı söylendi. Covid-19 pandemisinin yaşandığı zorlu bir dönemde okulların temizliğini önemsemenin ve uyuşturucu bağımlılığının hızla arttığı bir ortamda okul önlerindeki güvenliği ihmal etmenin sonuçları ağır olacaktır. İktidarın liyakatsiz kadrolar ile doldurduğu kurumların tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri konusunda maalesef endişeliyiz” dedi.

62 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.