Hoşgeldiniz  

EKONOMİ Mİ, HUKUK MU?

Muharrem BİTEN | 15 Kasım 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Her zaman isteyeceğimiz en önemli unsur, hukuktur. Vazgeçilmez olan, insanlığın 2 kişi ile başlamasından bu güne dek lazım olan hukuktur.

Sonra sıra ekmeğe gelmiştir.

Hayat,  vazgeçilmez olan şeyi sana sunarken senin mutlu olup olmadığına bakar.

Fiziksel ve psikolojik İşkence altındaki bir insanın karnını doyurmak, onu yeterli ve mutlu kılmaz. Her şeyi hukukla halletmek imkânı var mı? Diye sorarsanız, bunu biraz da ekonomi ile taçlandıralım derseniz mutlak hukuk şarttır.

Mutlak hukuk ve Evrensel hukuk her bireye lazım olduğu gibi, çocuk hakları, kadın hakları topluluk içindeki tüm ayrı halkların hukuku, ağaçların, hayvanların, içtiğimiz suyun, kokladığımız oksijenin hukuku gibi evrensel yasalarla korumak ve kollamak gerekiyor.

Kâinat içinde yazılmış kurallar vardır ve bu kâinat tüm emareleri ile bir hukuk çerçevesinde yönetilir. Bilimsel adı ile bu matematikte ve sonuç itibari ile bir formül ile donatılmıştır. Hukuk da öyledir, bir matematikselliktir.

Ne kadar evrensel hukuka doğru evrilirsek o kadar daha iyi bir demokrasi ve daha iyi bir ekonomi demektir.

Salt yatırım ile ekonomiyi de açıklamak yeterli değildir. Aslında yatırım ve istihdam beraberinde iyi bir ekonomi sağlar gibi düşündüğümüzde, eksik bir hukukla ekonomik göstergeler bir gecede yerle bir olabilir.

Hukuk yoksa Fabrikalara el konulur, işletmeler bir terör yuvası gibi algılanabilir, insanlar gelecekleri ile ilgili bir kuşkuya kapıldıktan sonra da onları teskin etmek mümkün olmayabilir.

Dış yatırımcıdan bahsetmiyorum zaten.

Bahsettiğim iç piyasalardır.

İç piyasaya korkuyu saldın mı?

Dışardan yatırımcı gelmez, gelmeyecektir.

Maalesef yeterince ucuz işgücüne rağmen yatırımcıyı getiremeyiz. Sadece dış yatırımcının gelmesi de yeterli değil, kaliteli dış yatırımcıyı getirmek gerekir.

Yatırımcı korkak olur, sermayesi ile geldiğinde kendini güvende görmek ister. Ortak olacağı iç piyasadaki partnerinin ne ile karşılaşacağını bilmesi gerekir. Bu gün mevcut duruma çok hakim bir yatırımcı yarın hükümetin gözünden düştüğünde de aynı saygıyı görüp görmediğini bakar.

Hukuk ve demokrasi de tek başına yeterli değildir.

Evrensel hukuk kuralları ve kendi gelişmiş demokrasi medeniyetini hazmetmekten geçer.  Bir baştan sona bir bireye huzur veren özgürlüktür. Kendi dar kalıplarla toplumu şekillendireceğimize, değişimi yaşayan kendi toplumumuza iyi ve kötüyü ayırt edebilecek donanımı da vermek gerekiyor. Demek ki unutmamak gereken en önemli işlev eğitimdir.

Eğitilmemiş bir bireye ne demokrasiyi nede evrensel hukuku anlatamazsın. Körü körüne zenginlik ile gelecek nesillerine ancak miras olarak bir şeyler kalır.

Eğitilmiş bir halk, demokrasi ister, evrensel hukuk getirir ve Ekonomiye can verir.

Bütün bunlara layık bir devlet oluşturmalıyız.

Her şey hukuktan geçer, iyi bir eğitici iyi bir demokrasi ister, iyi bir demokrasi zenginlik getirir.

Çok zenginler ile çok fakirler arasında uçurum oluşmaz. Uçurumu azaltmak ve eski tabiri ile ORTADİREK %40 halk kesiminin ekonomisini düzeltmelerini SAGLAMALİYİZ.

Bu kesimin ekonomisi dış yatırımcı, iç yatırımcıya zorunlu saygı ve üstünlerin hukuku yerine Evrensel hukuka, bütün bunların yanı sıra Eğitilmiş Bilinçli birey, bilinçli toplum oluşturmaktan geçer.

227 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.