Hoşgeldiniz  

EKONOMİ VE DEMOKRASİ…

Muharrem BİTEN | 29 Mayıs 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Tarım toplumundan, sanayi toplumuna yol aldığımız dönemde çok büyük yanlışlıklar yaptık.

Köy tarım toplumu ve şehirli sanayi toplumu arasında güdük kaldık.

Maalesef O dönem için doğru dürüst tahlil, analiz ve istatistik konularında çok eksik bir millet olduğumuz için dönemsel körlük yaşadık.

Bu 1930 kardan 1980 yıllarına kadar sürdü. Yer yer öğrenci hareketleri ile uyanmaya uyandırılmaya çalışıldı isek de çok sert tedbirlerle bu geliştirici ve çözümsel düşünce şekli yasaklandı.

İstibdad yönetimlerin Osmanlı’dan kalma baskıcı devlet maalesef Cumhuriyet hükümetlerinde de etkin oldu.

Şizofrenik bir toplum olarak Osmanlı’dan Genç Cumhuriyete geçerken uzaydan insanlar getirmedik, yine Osmanlı baskı kültürü ile yetişen zulme alışık ve zalim olmaya aday bireylere devam ettik.

Tahlil ve istatistik yapamıyorsan, gelişen dünya karşısında yaşama şansın yok gibi…

Ekonomi kimsenin umurunda değildi, her yurtsever insana bölücü gözü ile bakıldı. Bu hem sol hükümet solcu gençlere, hem sağ hükümetlerinde de sağ görüşlü öğrencilere ve aydınlara da bakışı bu idi. Zıt görüşlüyü değme gitsin her ikisinde her iki hükümet modeli için vatan haini konumundaydı.

Demokrasiyi hiç yaşamamış bir millete adı demokrasi ama algı ile zulüm, işkence ve hayatı zindan ederek üretici olmasını beklemek aptallıktır.

İyi bir demokrasi yoksa istediğin kadar ekonomin iyi olsun.

İlker bir karışsın bir kalemde o ekonomi sıfıra iner. İyi bir demokrasiye sahip ülkelerde ekonomik kriz başlayınca o hükümet gider, toplum yeni yüz ve heyecanlı siyasetçiler ile yola devam eder, Kriz bu şekilde bertaraf edilir.

Yeni hükümet yolunu değiştirir, üretime yönelir ama hiç bir şekilde ekonomi kötü olduğunu söyleyen vatandaşına vatan haini muamelesi yapmaz.

Ekonomi kötüye gidiyorsa iyi demokrasiler hükümet değiştirir, baskıyı artırmaz. Vergiler artırılmaz vergiler düşürülür ve yeni yatırımcı, dünyaya açık, Avrupa ve gelişmiş dünyaya yatırımcı davet eden bir rejim tercih edilmelidir.

Hem siyasi hem de ekonomik tedbirlerin TOPLUMUN CANINI ACITIYORSA buradan ekonomi çıkmaz İSTİBDAD çıkar. Varılan ekonomi de yer ile bir olur.

Toplum parçalanır. Toplum arası ekonomik seviye pergel çok açılır. Böyle devam ederse ülke bile bölünür. Ülkeyi bölecek tek etken ekonomidir ve yanlış ekonomik kararlardır.

Demokrasiyi ve insanların ruhsal hayatlarının tehlikeye sokan baskıcı rejim ile ekonomiyi konuşamayız.

İyi bir ekonomi için özümsemiş bir demokrasi, kendi ülkesinde bir kısım zümrenin hakimiyeti değil tüm halkların üretimde önü açık desteklenmesi ile olur.

Ciddi anlamda kendini rahat hissetmeyen ve yarın mal varlığıma devlet el koyabilir fikri ve beyin altı düşüncenin oluşması sonrası bu ülkeye hiç kimse yatırım yapmaz.

Demokrasiye önce hükümet üyelerinin inanmasında fayda var. Yoksa yatırımcı aramak için tüm yatırım ve işletme bedelini hibe olarak da verirsen kimse üretim için kılını kıpırdamaz.

Hükümet yakın bir kaç kişi yatırım yapmış gibi yapar ve 3 yıl içinde iflas gösterir kalan miktarı İç eder.

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.