Hoşgeldiniz  

ELEKTRİK PANOSUNU YİNE KUNDAKLADILAR

admin | 09 Nisan 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Batman’ın Pazaryeri Mahallesinde bulunan ve 300 abonenin enerji ihtiyacını gideren elektrik trafosu, 1.5 aylık süre içerisinde 2’nci kez kundaklandı.

Kim veya kimler tarafından ne amaçla gerçekleştirildiği anlaşılamayan kundaklama sonucu kabin köşk içerisindeki trafo yanarak kullanılamaz hale gelirken, mağdur olan mahalleli bu duruma tepki gösterdi. Sorumluluk bölgesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK yönetmeliklerine uygun yatırımlarını sürdüren Dicle Elektrik, halkın daha kaliteli ve kesintisiz enerji alabilmesi için 8 milyon 117 bin liralık Pazaryeri Mahallesindeki enerji şebekesini yeniledi. İletim hatları yeraltına alınırken 2.722 sokakta ise içerisinde 1.000 KVA gücünde trafo yer alan beton köşk kurdu. Güç artışı sağlanmasıyla rahatlayan mahalle sakinleri, yaklaşık 1.5 ay önce yaşanan kundaklama olayı ile neye uğradıklarını şaşırdı. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kundaklanan trafo, yenisi ile değiştirildi ve mahalleli trafonun değişim sürecinde sıkıntılar yaşadı.

1.5 AY SONRA YİNE KUNDAKLANDI

Tam her şey normale dönmüşken Pazaryeri Mahallesi 2.722 sokakta bulunan aynı trafo dün gece bir kez daha kundaklandı. Saat 21:20 sıralarında trafonun bulunduğu yere gelen kimliği belirsiz kişi veya kişiler, köşk kabinin çevresine ve içerisine yanıcı madde dökülerek ateşe verdi. Trafonun alev alev yanmaya başlaması üzerine olayı haber alan Dicle Elektrik ekipleri güvenlik amacıyla mahallenin elektriğini kestiler. Bu arada itfaiye ekipleri de yangını kısa sürede söndürdü. Ancak 300 aboneye enerji sağlayan elektrik trafosu tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

SADECE VATANDAŞA ZARAR VERİYOR

Yaklaşık 1.5 ay içerisinde 2’nci kez enerjisiz bırakılarak mağdur edilen mahalle sakinleri, kundaklama eylemini gerçekleştirenlere tepki gösterdiler. Bir süre enerjisiz kalan mahalleye alternatif kanallardan elektrik veren Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürlüğü, yanan trafoyu yenisi ile değiştirmek için zaman geçirmeden çalışma başlattı. Enerji şirketinin yetkilileri, vatandaşların kesintisiz ve kaliteli enerji alabilmesi için büyük emekler harcanarak yapılan yatırımlara yapılan saldırıları anlamakta güçlük çektiklerini söylediler. Bu saldırılardan en büyük zararı vatandaşların gördüğünü belirten yetkililer, ‘’Bu saldırının kabul edilmesi mümkün değil. Yapılan saldırıların halkı mağdur etme dışında kimseye faydası yoktur. Saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu’’ açıklamasında bulundular.

245 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.