Hoşgeldiniz  

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLSÜZLÜK 

Halit BEYTÜT | 15 Ocak 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemizde bir zamanlar basının hür olduğunu sansür edilemeyeceği gibi sn derece basına yakışır bir tutum ve davranış vardı.

Şimdi ne yazıktır ki basına karşı takınılan tutum ve davranışlar oldukça hayret verici ve ne yazıktır ki son derece üzüntü vericidir.

Eleştiri yapamazsın, fikir yürütmezsin, iktidara karşı en ufak bir olumsuz tavır takınmayacaksın bu nedenlerle yapıldığında da hemen baskını yer dört duvar arasına tıkandırırsın.

Hani basın hürdü, hani basın bulunduğu yerin dördüncü gücüydü; hani kalemler kırılır ama asla satılmazdı. Artık basın ne yazık ki hür değil ne yazıktır ki artık dördüncü güç olmaktan arındırılmıştır.

Bu nedenledir ki artık ne yazıktır ki kalemler kırılmaz ve kalemler satılmaya başlanmıştır.

Havuz medyası durumuna düşürülen ülkemizin medyası meslek dışı tutum ve davranışlarla halkı yanıltma yarışına irmişlerdir yani açıkçası ulusal basın artık sadece havuzdan gelecek paranın esiri olmuş bir duruma düşmüştür.

Bir zamanlar ülke vatandaşı kendi medyasını dürüst, iyiyi güzeli yaratma çabası içinde olduğu için ve kendilerini doğru yönde bilgilendirdikleri için baş tacı edilmişti. Şimdi yandaş ve yandaş olmayan basın olarak tarihin en kritik sayfalarına nakşolunmuştur.

Şimdi hiç bir basın mensubu azar doğru oyanı bile yazmaktan kaçınmış bir durumdadır. Olumsuzluklara dile getiren babayiğitlerde ne yazık ki artık kalmamıştır.

Yandaş olmayan gazetelerin yazarları eşitli baskılara maruz kalmakta, hatta hiçbir nedenler gösterilmeden cezalandırılıp hapse atılmaktalar.

Bu nedir bu ülkede korku salmanın.

Vatandaşı, gazetecileri, yazarçizerleri sindirme politikası daha ne zamana kadar devam edecek Ülkemin basını ne zaman hür olacak ve ülkemin aydınları doğruyu ve yanlışı daha ne zamana kadar yazmaktan kaçınacak diye sormak geliyor içimden.

Eleştiriye bir zamanlar ülkemin geçmişteki yöneticileri ne kadar hoşgörü ile bakar ne kadar da nezaket kurullarına uymayı kendilerine ilke edinirlerdi.

Yazarlara.

Gazetecilere atta muhabirlere bile gereken ilgiyi göstermekten kaçınmaz onları onurlandırırlardı da şimdiki iktidar ne yazıktır ki gazetecileri v eleştirmenlere abanın altından sopa gösterme gibi bir tutum içindedirler.

Geçmişin iktidar liderlerinin böylesine hoşgörülerini ve basına gösterdikleri onurlu yaklaşımı aramamak mümkün mü.

Oysa şimdi fikirlerinden, hatta eleştirilerinden ötürü dört duvar arasına tıkılan yüzlere yakın gazeteci meslektaşlarımız var.

Bu ülkenin demokrasisinin en büyük ayıbıdır bu ama bilinen bir gerçek var ki oda zatı muhterem ben ne derse o olacak zihniyetiyle yönetilen bir ülke konumuna düşürülmüştür koca TÜRKİYE…

Eleştiriye tahammül etmeyen eleştiren kişiye düşman gözüyle bakan bir liderimi varsa bu ülkenin iflah olması kesinlikle mümkün değildir.

213 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.