Hoşgeldiniz  

EMEKLİLERİN HINCI SANDIKA YANSIDI…

Halit BEYTÜT | 14 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

31 Mart yerel seçimlerde yıllarca ekonomik açıdan adeta sefalet çenkten 12 Milyona yakın ülke emeklisi artık 17 yıldır kendilerine refah düzeyini çok gören iktidardan bıktığın 31 Mart yerel seçimlerde tercihini bu kez yeni yüzlerle tanışmak amacıyla sandıklara yansıttı.

Ekonomi ve hazine bakanı Berat Albayrak açıkladığı sözde reform paketinde emeklilerin artık geçim şartlarından şikâyet etmeyeceğini açıklarken bunun yıllardır süren emeklilerin açlık sınırının da bir itirafı yönündeydi.

17 yıldır emekliyi bir nebzecik olsun güldüremeyenlerin şimdi yeniden emekliye dönüş yapmaları son derece manidardır.

31 Mart yerel seçimi doğrusunu söylemek gerekirse iktidara bir uyarı ve bir ikazdır diye düşünüyorum her ne kadar iktidar yüzde 53 gibi bir çoğunluk aldığın söylese de ülkemizin en güzide şehirlerinden başta Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere Adana ve Antalya gibi turizm illerini de kaybetmesi bunun sn derece iktidara bir uyarıcı niteliğin taşıması gerektiğine işaret etmek istedim. Bu yüzden iktidarın artık ülke sorunlarına daha sıkı fıkı sarılması gerektiğini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.

Ülkemizdeki 12 Milyon emekli bilindiği gibi üzülerek ifade etmek isterim ki sefalet bir ücretle yaşamını idame ettirmekle baş başa bırakılmış ve sadece seçimlerde oylarını alabilmek için çeşitli vaatlerde bulunma gibi ir talihsizliğini içine iren iktidarı artık gereken yanıtı sandıklarda vermeyi uygun görmüş olacak ki iktidarın artık bu sese kulak vermesinin zamanının geldiğini ima etmişlerdir.

Hükümet bu uyarıya kulak verir mi vermez mi bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki oda vatandaşlarında bu iktidardan gına getirdiğinin bir gerçeği yansımıştır sandıklara. İstanbul seçiminin hala sonuçlanmaması ve bir sürü itirazın ardı arkası kesilmemesi YŞSK nezdinde hala itibar görmesi gibi bir tutum ve davranış demokrasiyi yaralamaktan öteye gitmemiştir.

Ülkemizin ekonomi durumu içler acısı bir durum arz ederken iktidar yetkililerinin hala İstanbul seçimine odaklanmış olmasını son derece talihsiz bir olay olduğunu ifade etmek isterim.

İşsizlik almış başını gitmiş, zam furyaları ardı ardına gelmeye başlamış millet artık geçim derdine düşmüş ama bunun iktidar yetkililerini ilgilendirmediğine de tanık olmak üzüntülerin en büyüğünü yaşatmıştır. Bu yüzden vatandaş artık uyanmış her seçimi çantada görme kibirliğine kapılan iktidara artık dur deme zamanının da geldiğini hatırlatma gereğini duymuştur.

Emeklilerimiz hala aybaşını zar zor getirdiği bir dönemi yaşarken berat Albayrak’ın da emeklilerle alay edercesine bundan sonra emekliler geçim zorluğun yaşamayacaktır demesinin son derece boşuna bir oyalama taktiğinden başka bir şey olmadığını da bilmiştir.

Bu yüzden ekli kesim artık söylenenlere vaat edilenlere kesinlikle inanmamakta ve iktidara karşı olan sevgisini her geçen gün kaybetmeye başlamıştır. Bunun iktidar partisi için son drece önemli bir uyarı olduğunun bilinmesinde yarar vardır diye düşünüyorum. Bu ülkenin emeklisi de artık iti-kince baharını sorunsuz yaşamaya hakkının olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum.

Avrupa emeklisini sütle beslerken ülkemiz emeklisi sadaka niteliğini taşıyan zamlarla yaşamını büyük bir güçlükle idame etmekle uğraşmaktadır. Kim ne derse desin bu ülkenin emeklisine reva görülenler asla af edilir bir durum değildir.

Böylesine bir uyarıyı iktidara yansıtanlara karşı iktidar kanadının tepkisi n olur bilmeyiz ama binle bir gerçek var ki oda emekli kesimi artık iktidara güvenini tamamen yitirmiş bulunmaktadır.

279 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.