Hoşgeldiniz  

EN CAN ALICI SORUN

Halit BEYTÜT | 16 Ekim 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemiz genelindeki sorunlara her geçen gün bir yenileri eklenirken, vatandaşımız gelecekleri ile ilgili hiç ama hiçbir umut taşımamaya başladılar.

Ekonomik sarsıntı içinde olan işsizliğin artık korkunç boyutlara ulaştığı bir dönemi yaşamaktayız.

Genç nüfusumuzun işsizlik sayısı hiçbir dönemde olmadığı gibi bu gün yüzde 27.4’e yükselmiş ve gençlerimiz çaresizin girdabına kapılıp gitmekle karşı karşıya kalmışlardır Ülke genelinde artık her 4 gençten 2 gencimizin işsiz olduğu anlaşılmaktadır.

Üniversite mezunlarımızın okulu bitirdikten sonra işsizlikle boğuşması gençlerimizi ister istemez bunalıma sürüklemektedir.

Her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değiliz diyen bir cumhurbaşkanımız var maalesef.

Bu günler eninde sonunda geride kalacaktır ama bunun geride kalması adına tüm kesimlerin üzerlerine düşen sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini de vurgulamakta yarar görüyorum.

Ülkemizin genç bir nüfusla olduğu gerçeğiyle övünenlerin gençlerimize iş bulma imkanının yaratmaması son drece düşündürücüdür.

Bu nedenle ülkemizin üzülerek ifade etmek isterim ki en can alıcı sorunum işsizliktir ve bunun ilerleyen zaman süreci içerisinde son drece tehlikeli boyutlara ulaşacağı endişesini taşımamak mümkün değildir.

Ben ülkemizdeki işsizlik sorununun böylesine korkunç boyutlara ulaşmasını son derece büyük bir endişeyle izlediğimizi vurgulamak isterim.

Ailelerin dişinden tırnağından biriktirip çoklarını üniversiteye okutmak için çırpınışlarının ne kadar beyhude olduğunu da üzülerek izlemekteyiz.

Üniversiteyi bitirip artık ailelerin destek olabilme umutlarını taşıyan üniversite mezunlarının aylarca iş arayıp bulmadıklarını ve bu yüzdende kahve köşelerinde pineklemekle karşı karşıya kaldıkları gerçeğini kimsenin göz ardı etmemesi gerektiğine işaret etmek isterim.

Üzülerek ifade etmek isterim ki bu gün ülkemizde sayıları binlere dayanan üniversite mezunları kendi ülkelerinde iş sahibi olamadıkları için başka ülkelerde iş bulma arayışına girdiklerine de tanık olmaktayız.

Bu nedenle artık ülke yöneticilerinin artık bu can alıcı soruna ivedilikle eğilim göstermelerinde büyük yarar olacaktır.

247 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.