Hoşgeldiniz  

ERZEN VE BALIKLI GÖL KAZI ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

admin | 28 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Kozluk’un Oyuktaş köyüne bağlı Yeşilyurt mezrasında 3 bin yıllık tarihi olduğu tahmin edilen Tarihi Erzen Antik Kenti’nin turizme kazandırılması amacıyla 2019 yılında başlanılan kazı çalışmalarının değerlendirildiği ‘Erzen Antik Kenti ve Balıklı Göl Kazıları Toplantısı’ Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Hulusi Şahin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Kozluk Kaymakamı, Hasankeyf Kaymakamı, ilgili kuruluş temsilcileri, kazı ekibi ile Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü Ortaçağ Türk Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Meryem Gürbüz katıldı.

Kozluk Kaymakamı Osman Bilici tarafından yapılan bilgilendirmeden sonra Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç ve Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim görevlisi Doç. Dr. Meryem Gürbüz’ün sunumlarıyla başlayan toplantıda, 2019 yılında yapılan kazı çalışmaları, elde edilen arkeolojik varlıklar ile tespit edilen sorunlar ve bunların çözümü yönünde atılacak adımlar masaya yatırıldı.

Yapılan değerlendirmelerden sonra Erzen Antik Kenti ve Balıklı Göl’ün tarih ve turizm açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Vali Şahin “Tahminen Haziran ayında başlayacak 2020 yılı 2.kazı çalışmalarını yine aynı bilimsel titizlikle yapalım ve buluntuları akademik yayınlarla bilim dünyası ile paylaşalım” dedi.

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.