Hoşgeldiniz  

EŞ BAŞKANLARDAN DENGBÊJ KÜLTÜR EVİ DEMECİ

admin | 06 Şubat 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Salih Özdemir Parkında bulunan binanın belediye tarafından Dengbêj Kültür Evi’ne dönüştürülerek hizmete sunulması ve dengbêjlik kültürünün burada yaşatılması ile ilgili K24’e demeç verdiler.

Irak’ın Erbil kenti merkezli yayın yapan Kurdîstan 24 (K24) kanalına demeç veren Belediye Eş Başkanları Dr. Demir ve Korkmaz, Batman’a Dengbêj Kültür Evi kazandırıp dengbêjlik kültürünün yaşatılmasına katkı sağladıkları için çok mutlu olduklarını belirttiler.

Batman Belediye Eş Başkanı Dr. Mehmet Demir: “Dengbêjlik olay ve olguları sözle aktarma konusunda önemli bir yere sahiptir. Biz Kürtlerde dengbêjlik kültürü nesilden nesile devam etmiş bir gelenektir. Bu sayede kültür ve dil unutulmuyor, bizde Batman Belediyesi olarak kültürümüzü daha ileriye taşımak için çalışıyoruz, bunun için de Salih Özdemir Parkı’nda Dengbêj evini açtık.  Cumartesi günleri Dengbêj evinde dengbêjlerimiz halkımızla buluşup onlara birbirinden güzel klamlar söylüyorlar. Cuma günleri de köyleri dolaşıp köylerde bulunan halkımızla bir araya geliyorlar, bizde her konuda onları destekliyoruz. Hedefimiz Kürt dili üzerine akademik olarak çalışmalar yapmaktır. Kürt dili tarihi bir dildir. Dünyada en eski diller arasındadır. Bizler Batman Belediyesi olarak Mezopotamya’da bulunan tüm dillere destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

Batman Belediye Eş Bakanı Songül Korkmaz ise yaptığı açıklamada: “Batman Belediyesi olarak desteklediğimiz dengbêjlerimizin arasında iki kadın dengbêjimiz var, önümüzdeki dönemlerde bunu artırmayı düşünüyoruz, degbêjlik kültürdür, tarihtir, gelenektir ve Kürtlerin vazgeçilmezidir. Onun için Batman Belediyesi olarak her konuda destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

218 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.