Hoşgeldiniz  

ESKİ BAKAN ÇELİK, ÜNİVERSİTEYİ ZİYARET ETTİ

admin | 25 Mayıs 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Bir dizi temaslarda bulunmak için ilimize gelen Türkiye Cumhuriyeti 58. Hükümet Kültür Bakanı ile 59. ve 60. Hükümet Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in Batman Üniversitesi’ni ziyareti nedeniyle bir program düzenlendi.

Programa ile 59. ve 60. Hükümet Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 22. Dönem Batman Milletvekili Ahmet İnal, Batman Üniversitesi Senato üyeleri ile akademisyenler katıldı.

Programda Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesi hakkında sunum yaptı.

REKTÖR DEMİR “DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ’NİN YANINA TIP FAKÜLTESİ İSTİYORUZ”

Kendilerinden önceki idarecilerin Batman Üniversitesi’ni belli bir seviyeye getirdiklerini ifade eden Rektör Demir, “Bizde bu seviden alıp daha ileri seviyelere taşımak istiyoruz.  Ben Şubat ayında göreve başladım. Geldiğim süre zarfında Diş Hekimliği Fakültesi’ni üniversitemize kazandırdık. Bu çok önemli bir çalışma idi. Sadece bunun ile yetinmeyeceğiz bunun yanında bir ‘Tıp Fakültesi’de istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı bıkmadan usanmadan yürütüyoruz.” Dedi.

Programda konuşan, Türkiye Cumhuriyeti 58. Hükümet Kültür Bakanı ile 59. ve 60. Hükümet Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in “Kuruluşunda Milli Eğitim Bakanı olarak imzamın bulunduğu bir üniversitenin bugün ete ve kemiğe bürünmüş olduğunu görmek gerçekten haz vericidir. Benim açımdan büyük bir bahtiyarlıktır” Dedi.

  1. ve 60. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Çelik konuşmasında “Milli Eğitim Bakanlığı’na getirildiğimi zaman 41 vilayette üniversite vardı. 40 vilayette üniversite yoktu. Üniversitesi olmayan vilayetler büyük çapta Doğu ve Güney Doğu, İç Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerindeydi. Cumhurbaşkanımızla yaptığımız istişareler neticesinde Türkiye’nin 81 ilinde üniversite kurulması kanaatine vardık. Belirli bir plan dahilinde 15 artı 17 artı 9 olmak üzere üç paket hazırladık. İlk dönem milletvekilimiz sayın Ahmet İnal beyde şuan aramızda. Daha sonra sayın Ali Suçin bey ve hali hazırda sayın Ziver Özdemir beyin Üniversitenin şekillenmesinde, imkanların artmasında ve her aşamasında çok büyük emekleri olmuştur. Bu vesile ile huzurunuzda emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu üniversiteler ile ilgili TBMM yaptığımız görüşmelerde muhalefetin bana tepkisi şu oldu. “Siz tabela üniversitesi kuruyorsunuz. Baraka üniversitesi kuruyorsunuz. Toplumu ve insanları biz üniversite kuruyoruz diye kandırmayın. Bir üniversitenin ayakta durabilmesi için, Üniversite olarak adlandırılabilmesi için asgari çeyrek asır gereklidir.” Ben tabi onlara cevap verirken bu dediklerinize yüzde yüz katılıyoruz. Çeyrek asır bile az kalır. Ama belki gözden kaçırdınız nokta şudur: biz bugün başlarsak bu işe, 25 sene sonra ayakları üzerinde ete kemiğe bürünmüş üniversitelerimiz olacak. 25 sene sonra başlarsak, 50 sene sonra olacaktır. Ben şunu söyledim doğmamış bir çocuk büyümez ve dikilmemiş bir fidan hiçbir zaman ağaç olmaz.

Sayın Rektörümüz kısa bir süre içerisinde gelip üniversitesine sahip olan, kurumlarına hakim olan, yeni projeler üreten, dinamizminden dolayı huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum. İdris bey kardeşim eminim ki çok güzel şeyler yapacaktır.

Hüseyin Çelik olarak projelerinizin hayata geçirilmesinde benden talepleriniz olursa size destek vermekten memnuniyet duyarım” ifadelerini kullandı

Programın sonunda Rektör Demir, Türkiye Cumhuriyeti 58. Hükümet Kültür Bakanı ile 59. ve 60. Hükümet Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Hüseyin Çelik’e ve Batman Milletvekili Ziver Özdemir’e plaket takdim etti.

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.