Hoşgeldiniz  

EVET! ÇOK SORUN VAR AMA…

Muharrem BİTEN | 07 Şubat 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

İçinde bulunduğumuz harita çok milletten ve çok kültürlülükten oluşuyor.

Kuzey ve Güney kutup ülkelerinin hemen hepsinde görülen sorunların tümü bizde mevcuttur.

Bunun yanısıra, bize has, bizi tanımlayan sorunlarımıza aşina olduğumuz bir kara parçasındayız. Yumak yumak sorunların, aşılmaz ve engebeli problemlerimizin çözüm yolu akıldır.

Akıl dediğimiz Allahın bahşettiği bu kutsal kâseyi çalıştırmadığımız zaman sorunların derinliği ve ağırlığı bizi boğar. Boğuldukça da bu akıl daha çok devre dışı kalır.

Sorunlarımızı aklımızın, bilimin istatistik çalışmaların ve uzman kadroların akıl fikir yürütmeleri ile bölünerek, sınıflandırılarak hafifletilebilir.

Devlet olma fikri daha iyi bir yaşam sunma hedefinden çıkmadır. Bir ailenin, bir zümrenin, bir cemaati veya bir sınıfın hakim olma aracı haline getirdiğinizde, o bin bir zahmetle zamkla yapıştırdığımız tüm halkların kardeşliği ve tüm ırkların millet olma yetisini kaybederiz.

Üzerinde yaşadığımız Haritanın nin yıllarca biriken tuzak kültüründen sıyrılamaz ve bu bataklık içinde boğuşup dururuz.

Kaybettiğimiz sadece Ekonomi değildir, kaybettiğimiz çok çok daha önemli bir şeydir. Kaybettiğimiz hayallerimiz çocuklarımıza yakışmamış bir toplum olma da çok büyük zaaftır evet ama daha önemlisi de kaybettiklerimiz hakkında yavaş yavaş ufkumuzu darlığıdır.

Yeniden inşaa da yapabilirsin ama, yıkıp yıkıp inşaa etmek deniz kenarında kumdan saraylar yapıp, akşama doğru yaramaz bir çocuğun ayakları ile oluşturduğu o kum sarayları kültürünü bir tekme ile yok etmesidir.

Çocukların hayalleri, genç kızlarımızın gelinlik yaşına gelip beyaz ve rengarenk pullu gelinlikler içinde uzay boşluğuna doğru derin hayallerini tanrının merhametinden talep etmesi de değildir.

Bir daha bu çocuğum yürür mü? diyen merhamet tanrıçası bir annenin kültürüm çocuğunun yürümesine umut, ümit ve çanhıraş bekleyişi ve çabası da değildir.

Bu saydıkları belki çok ekstrem örnekler olabilir ama çağın gerisine düşmek, akıldan yoksun kavgalarda bulunmak bir vehamettir, bir yok oluştur. Yokluğun canı cehenneme diyerek bu kadim milletten alabildiğin alarak doyumsuz olmak da göz yumulması değildir.

Yarın kalktığında fırından bir ekmeği eksik almanın körlüğü de değildir. Bilimi doğmatik yanlışlara, aklı fal ve kehanet kurban etmek de büyük bir zalimlik olması da değildir.

Kabahatimiz yaşadığımız toprakların çok verimli olması tanrısal bereket yüzünden evin haylaz ve yaramaz çocukları olarak tüketim materyalin bir vampiri haline gelmesi de benim için yeterli bir sebep değildir.

Tek sebep zamana yenik düşüyoruz. Zamanı kaybediyoruz.

Çağı yakalamadığın zaman gelinlikler beyaz elbiseleri şehitlerin kanı ile süslüyoruz.

Çocukların umudu,  bir annenin tanrıdan hokus pokus çocuğuna ayağa kalk umudunu yitiriyorum. Aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırırız diyor Allah..

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.