Hoşgeldiniz  

FAHİŞ KİRALAR DÜKKAN KAPATTIRIYOR… 

Halit BEYTÜT | 24 Şubat 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

İlimizde gerek dükkan kiraları ve de daire kiraları son derece büyük meblağlara ulaşmış bulunmaktadır.

Yılların esnaflarından bir kaçı aşırı kiralar yüzünden mesleklerini terk etmiş bulunmaya başladılar.

Mülk sahiplerinin aşırı kira istemi karşısında zaten kesat olan alışverişlerinin durma noktasına geldiğini belirten esnaf kesimi alışveriş olmayınca kendilerinin kazancının da yok olduğunu bu nedenle üstüne üstlük birde 6 ila 7 milyar lira olan kira ücretlerini de ödeyemez duruma geldikleri için dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

Kiralık dairelere gelince 1000, 1500 lira arasında değişen kira ücretleri de ne yazık ki ev sahibi olamayan ve kirada oturmak zorunda kalan vatandaşların artık daire kiralamayı bile kaldıramayacakları dillendiriliyor.

Gerek dükkan kiraları ile daire kiralarının ilimizdeki fahiş ücretleri karşısında vatandaşlarımızın özellikle mülk sahiplerinin biraz daha anlayışlı davranmaları ve kira ücretlerini ödemede kolaylık göstermeleri beklenmektedir.

Bu beklentinin sonucunda mülk sahipleri bu duyarlılığı gösterip kira ücretlerini ödenebilir duruma getirirler mi bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki o da son dönemlerde alışverişin bile artık son derece kesata uğradığı gerçeğinin de artık göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Batmanda istihdama yönelik çalışmalarının olmaması ve işsizler sayısının her geçen gün artması yaşam koşularının ne derece kötüye gittiğinin de bir göstergesidir bu günkü durum.

Her ne kadar maliye bakanımız zatı muhterem her konuşmasında umutlu söylemlerle vatandaşa mut saçmaya kalkışıyor olsa da bunun sadece bir oyalama taktiğinden öteye gitmediği bilinen bir gerçektir.

Bu yüzden vatandaş maliye bakanı berat Albayrak’a son derece öfke kusmaktadır, neden gerçeklerle yüzleşmeyip sadece oyalama taktiği ile günü kurtarmaya kalkışan bir bakanımızın olması ülkemiz adına son derece büyük bir talihsizliktir.

Vatandaşın mutfağında yangınlar almış başını gidiyor, pazara çıkan vatandaş filesine artık gramla gıda ürünü almaya başlamışken ekonomiden sorumlu zatı muhterem damat efendi günün ışığının göründüğünden ve ülkenin ekonomisinin çağ atladığından bahsediyor olsa da ülkemin durumunu sokaktaki vatandaş bile ondan çok daha iyi görüyor.

Bu nedenle artık vatandaşın kendi mesleğini bile terk etme gibi bir alışkanlığı edinmesinin tem nedeni artan hayat pahalılığı ve fahiş ücretlerle kira ücretlerinin istenmesidir.

Allah ülkemin vatandaşına geleceğinde güzel günleri göstermesi dileklerimle arzuluyor bu milleti olduğundan daha çok iyi gösterenlerin gözlerinin artık bulanıklaşmış olduğunu vurgulamak istiyorum.

Batmanımızda da hem daire kiralarının ve dükkan kiralarının artık dayanılmaz hatta ödenemez duruma geldiğini belirtmek istiyor, bu konuda mağdur olan hemşerilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi adına sağduyunun galebe gelmesi dileklerimi vurgulamak istiyorum.

188 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.