Hoşgeldiniz  

FAHİŞ KİRALAR…

Halit BEYTÜT | 22 Ocak 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

İlimizde gerek daire fiyatları ve gerekse de daire ve dükkan kiralarının son derece kabarık olduğu gerçeği öz ardı edilmemelidir.

Özellikle Gülistan Caddesi ve Diyarbakır caddesinde iş yeri olarak kullanılan dükkan kiralarının ödenemez bir fiyatla kiralanması karşısında esnafların bir çoğu iş yerlerini kapatmak ya da işlerine son verdiklerine tanık oluyoruz.

Hele hele dire fiyatları boğaza nazır dairelere taş çıkarcasına yüksek olduğu ilimizde ev almanın imkansız bir hal aldığını da biliyoruz.

Zaten çok zor koşullar altında esnaflığı yapmakta olan hemşerilerimizin böylesine ödenemez bir şekilde istenen kira ücretlerini son derece acımasız bulduklarını ifade ediyorlar ama iş yeri sahiplerinin bun kesinlikle aldırmadıklarını da belirtiyorlar.

Bu yüzden artık dayanılmaz bir hal alan kiralar karşısında mesleklerini yapamayacak duruma düşen esnaflarımızın bu sıkıntısı her geçen zaman dilimi içinde daha da durdurulmaz bir hal almaktadır.

Ev almak isteyen ve kendilerine yuva kurmaya hazırlanan gençlerimiz daire fiyatları karşısında çaresiz kalmakta bu nedenle de evlenmekten bile kaçınmaktadırlar.

Hal böyle iken böylesine dayanılmaz ücretler karşısında kiracılar ve ev edinmek isteyen vatandaşlar ister istemez umutsuzluk kervanına katılmaya başlamışlardır.

Batmandaki daire fiyatları böylesine korkunç meblağlar yükselmesi son derece şaşırtıcı bir durumdur.

Çünkü batı illerinde en lüks daire bile batmandaki dairenin fiyatından daha ucuza satılmaktadır. Batman her nedense sanki deniz kıyısında ve denize nazır daireler satılıyormuş gibi fahiş fiyatlarla vatandaşın alamayacağı fiyatları reva görüyorlar.

Bu yüzden gerek esnaf kesimi ve gerekse de evlenip bir yuva kurmak isteyen vatandaşlarımızın bu çıkılmaz durumdan kurtarılması adına daire sahipleri ve iş yeri sahiplerinin daha insaflı bir şekilde davranmalarında büyük yarar olacaktır.

Ben ilimizdeki kira ve daire ücretlerinin gerçekten son derece vatandaşın bütçesine uygun olmadığın düşünüyor, dair ve kira ücretlerinin ödenebilecek bir seviyeye getirilmesi son derece kaçınılmaz olmuştur, ben erek daire sav dükkan sahiplerinin mutlaka vicdani bir tutum sergileyeceklerine ve fiyatlarda mutlaka ödenebilecek bir seviye getirme gibi bir özveride bulunacakları inancını taşımak istiyorum.

Dileğimiz hem kiracıların hem de daire sahibi olmak isteyenlerin memnun olması ve yaşamlarında sıkıntı çekmemeleridir.

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.