Hoşgeldiniz  

FAİZ VE BORSA

Muharrem BİTEN | 02 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bugün Dünya devletleri için bağımsızlığı farklı olarak okumak gerekir.
Eskiden kendi vatandaşının ve toplumuna istediğin kadar kötü davranman seni diğer ülkeler nezdinde sorumlu kılmıyordu.
Tebasina hizmet eden devletler yine makul sayılırdı ama bu günkü kadar her millet aynı zamanda dünya vatandaşı olarak saygı görmüyordu. Kararlılıkla vatandaş devletin hizmetkârı idi.
Şimdi şartlar değişti. Günlük kur üzerinden dünyadaki ekonomik göstergeler bize neyi söylüyorsa o. Başka şekilde işliyor işler ve ekonomi tüm hayatımıza yön veriyor.
Bir ülkenin vatandaşı olmak yetmiyor aynı anda bir kaç ülkede vatandaşlık almaya başladık. Kim sana iyi hizmet ediyorsa yatırımlarını oraya taşıyorsun ve bu garipsenmiyor.
Şimdi ülkemizde dönen bu faiz sarmalı içinde üretimi ve yüksek girdili hammaddeyi sağlamaya çalışacağız. Elde edeceğimiz hammaddenin dünyanın en pahalı hammaddesi olacak.
Bu halde iken bireyden üretim beklemek hayal olur.
Artık dünyaya bakmak lazım. Akaryakıtın 1 TL, gübre tonu 300 TL, tohumu bedava, enerjisi bedava olacak kadar ucuz bir ülkede üretim yaptığında faiz ve borsanın sana etkisi olabilir mi? Minimum maliyet ile maksimum yüksek verim elde edebilmek gerekir.
Borsa canlanır 100 bandının üstüne çıkar ve faiz dibe düşer. Çünkü üretimi pazarlamak kolaylaşır.
Her satacağım mal, ürettiğim mal borsayı uçurur. Evet 6 TL mazot, 1600 TL gübre, 130 TL elektrik ve asla alamadığın tohum ile bunların tümünü piyasada %100 faiz veren tefeciden sağlayarak üretim beklemek deliliktir. Hammaddeyi bile %100 tefeciden faiz ile sağlayarak %200 katlanmış ve bindirilmiş vergi ile ancak olsa olsa tefeci cenneti olur. Maalesef bu gün ülkemiz üreten yerine tefeci cennetine dönüştü.
Bunu siyasetin görebileceği konusunda şüphelerim vardı, fakat bu şüpheden gerçeğe dönüşüyor. Ancak su an hiç şüphesiz siyasetin umurunda değildir.
Bir gün bu ülkeye ithal tefecilerin gelip doğu ve güneydoğudan arazilerini almaya geleceklerdir. Bu uzun bir süre olmayacaktır.
O gün bence faiz ve tefeci ile mücadele için çok geç kalmış olacaktır.

362 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.