Hoşgeldiniz  

FINDIK GÖÇÜ ÖNCESİ KRİTİK KARARLAR

admin | 22 Temmuz 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Her yıl Güneydoğu illerinden Karadeniz bölgesine fındık göçü yaşanıyor. Fındık göçü öncesi Giresun Valiliğince, Batmanlı hemşehrimiz Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven Başkanlığında yapılan toplantıda onbinlerce işçiyi ilgilendiren kritik kararlar alındı.

Giresun’da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesi asgari 100 lira olarak belirlendi.

“Fındığın başkenti” olarak bilinen Giresun’da, 2020 yılı fındık hasadının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespiti amacıyla Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven Başkanlığında komisyon oluşturuldu.

TANRISEVEN “GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK”

Dr. Hasan Tanrıseven, Toplantıda yaptığı açıklamada “Doğu ve Güneydoğu’dan Giresun’a gelecek olan fındık işçilerinin ücret ve çalışma koşullarını belirledik. İşçi ücretlerinin işin bitiminde bekletilmeden ödenmesi, çalışma koşullarının koronavirüs dikkate alınarak iyileştirilmesi ile ilgili kararlar aldık. Amacımız fındık işçileri ve üreticileri mağdur etmemek.” dedi.

EN AZ GÜNLÜK ÜCRET 100 TL

Vali Yardımcısı Hasan Tanrıseven başkanlığında toplanan komisyon, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 100 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 110 lira yevmiye ödenmesinin kararlaştırdı. Arada yapılan anlaşmalarla daha yüksek ücret de belirlenebilecek.

Giresun Valiliğinden yapılan açıklamada, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin 230 lira olarak belirlendiği ifade edilerek, fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara yemek işverene aitse günlük 120 lira, yemek işçiye aitse 130 lira, aşçılara da 110 lira ödenmesine karar verildiği bildirildi.

Tanrıseven Başkanlığında alınan komisyon kararları Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve civar bölge illerinin valiliklerine gönderildi.

156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.