Hoşgeldiniz  

FISTIK FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTU

admin | 10 Aralık 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Üniversitesi Batı Raman Külliyesi’nde ‘Şehit Yasin Börü Kabuklu Yemiş Ormanı’nın ilk etabı kapsamında 5 bin fıstık fidanı toprakla buluşturuldu.

6-7 Ekim 2014’te Ayn el Arap (Kobani) bahanesiyle gerçekleştirilen saldırılar sırasında yoksulların bayramda evlerine kurban eti  girmesini sağlamaya çalıştığı sırada silah, taş, sopa ve kesici aletlerle sığındıkları binanın üçüncü katında linç edilen Yasin Börü’nün adı Batman Üniversitesi’nde yaşatılıyor.

Çalışma kapsamında iki etap olarak 25 dönüm alan üzerine oluşturulacak orman için 10 bin fidan dikilecek.

İLK ETAPTA 5 BİN FISTIK FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURULDU.

Fidan dikimi için düzenlenen tören Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra konuşma yapan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Şehit Yasin Börü’nün adını üniversitede yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yasin Börü Ormanı’nın yanına da Trabzon’da, teröristlerin erzak çaldığını ihbar edip, güvenlik güçlerine yer gösterirken açılan ateşle şehit olan Eren Bülbül 15 ormanı da oluşturacaklarını dile getirdi.

Yasin Börü’nün inancından dolayı şehit edildiğini anlatan Rektör Durmuş “16 yaşındaki bir gencimiz sadece ve sadece inancı için şehit edildi. Kimdi Yasin Börü? İnanan bir gençti, iİnandığı gibi yaşamaya çalışan bir gençti. Ne yaptı, suçu neydi, tek suçu inancının gereğini yerine getirmekti. Kurban kesilmiş kurban eti dağıtıyor başka bir suçu var mı 16 yaşındaki çocuğun. Bu mazlumun ne suçu olabilir. Kurban eti dağıtıyor, kurban eti dağıtırken bunu kim katlediyor, kendine bölgenin insanıyım diyen cani terör örgütleri katlediyor. Bölgeyle hiçbir alakası olmayan sadece bölge insanını sömüren terör örgütü. Ne yapıyor vahşete bakın 3. Kattan aşağıya atıyor bununla yetinmiyor gidiyor bundan sonra mübarek cesedine işkence yapıyor. Arabayla üzerinden geçiyor.  16 yaşındaki çocuğun suçu ne, inancını yaşamak ve inancı gereği oradaki fakir fukaraya inancı gereği et dağıtacak. Nerde yapıyor öz vatanında yapıyor. Diyarbakır’da yapıyor.” dedi.

Yasin Börü Ormanı’nın yanına Trabzon’da şehit edilen Eren Bülbül Ormanı da oluşturmayı planladıklarını ifade eden Rektör Durmuş, Yasin Börü’nün Türkiye’de bir uyanışa vesile olduğunu kaydetti.

Rektör Durmuş, şöyle devam etti, “Sevgili kardeşlerim Yasin Börü çok büyük bir uyanış gerçekleştirdi Türkiye’de. Ben bunu çeşitli sosyal medya programlarında paylaştığımda Türkiye’nin her tarafından bana teşekkür mesajları yağdı. Şehitlerimize ‘bizim içinde dua oku’ dediler. İzmir’den, Erzurum’dan aklınıza hangi şehir geliyorsa tüm arkadaşlarım ‘lütfen bizim içinde dua okuyun bizim içinde fidan dikin’ dediler. Biz Türkiye’de şuna karar verdik Türkiye’de ne Kürt’ü ne Türk’ü ne Arap’ı ne Çerkez’i var. Türkiye cumhuriyetinde inanlar, inanmayanlar,  vatanperverler ve vatanına hain olanlar, vatanını sevenler vatanını sevmeyenler var. Bu teröristler bölücülüğü yani batılı temsil ediyorlar Yasin Börü gibi çocuklar ise hakkı temsil ediyor. Bu vatana kim bağlıysa kim bu vatan için çalışıyorsa bizim başımızın üstünde yeri var. Bu vatanın öz evlatları bunlardır, kurucularıdır. Bu vatanın uğruna ölürler işte örneği 16 yaşındaki bir şehidimizdir.”

“16 YAŞINDA ŞEHİT EDİLDİ”

Hür Dava Partisi (Hüda Par) Batman İl Başkanı Davut Şahin ise yaptığı konuşmasında Yasşn Börü’nün adını yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yasin Börü’nün ihtiyaç sahiplerine et dağıttıkları sırada şehit edildiğini anımsatan Şahin, “Yasin Börü ve arkadaşları herkes kurban bayramının sevincini yaşarken sokak sokak dolaşıp kurban eti dağıtarak bayram sevincini yaşamaktaydı. İnsanlık adına böyle ulvi bir görev üstlenerek sokak sokak dolaşarak ihtiyaç sahibi insanların yardımına koşuyorlardı. Fakat 30-40 yıldır bu bölge insanının başına bela olan Kürt halkına hizmet ettiğini söyleyen fakat Kürt halkına her türlü zulmü reva gören terör örgütünün vahşi çeteleri bu insanları ablukaya alıp öldürdüler. Cesetlerini parçaladılar üzerlerinden araba ile geçtiler ve yaktılar” dedi.

Teröristlerin bu saldırılarını yıllardır sürdürdüklerini anlatan Şahin, “Aslında bu gibi vahşi eylemleri yıllardan beri bu bölgenin dindar insanlarına yapıyorlardı. Hala güçleri yettiği oranda yapıyorlar. Bu olay aslında ülkemizin batı kısmına anlatmakta güçlük çektiğimiz durumları gözler önüne serdi. Bu 16 yaşında şehit olan genç arkadaşımızın sayesinde devletin en üst tabakasından en alt tabakasına kadar herkes bu bölgenin insanının içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamıştır. Yasin Börü’nün mazlumun, yetimin yanında durup bu duyarlılığı gösteren Sayın Rektörümüz Prof. Dr Aydın Durmuş’a ve kanaat önderlerimizden İsmet Okan beye ve sizlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından fidan dikimi gerçekleştirildi.​

141 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.