Hoşgeldiniz  

FONKSİYONSUZ VEKİLLER… 

Halit BEYTÜT | 20 Ocak 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Parlamenter sisteminden ayrıldığından bu yana mecliste bulunan 600 milletvekilinin de fonksiyonlarının kalmadığı gerçektir.

Hiç bir milletvekili seçildiği ilin sorunlarına değinememekte ve herhangi bir istemde bulunamamaktadır.

Bunun nedeni de belli ülkemizde gerçekten son derece yargılanan cumhurbaşkanlığı sistemi ne yazıktır ki verilen vaatlerin hiç birinin gerçekleşmediği görülmektedir.

Ben halkın oylarıyla seçilip mecliste halkın vekaletini alan milletvekillerinin artık hiçbir öneminin de kalmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Tek adam sistemine geçilirse ülkemizin şaha kalkacağı ile verilen vaatlerin ne kadar şişirilmiş bir balon olduğu artık göler önünü serilmiş bulunmaktadır.

Bu yüzden ben ülkemizde 600 milletvekilinin halkın oylarıyla meclise geldiğini ve bunun da artık hiç mi hiç bir anlam taşımadığını ifade etmek isterim. Kendi ilinden seçilen ve halkının oylarını alıp meclis çatısı altına giden milletvekillerinin seçmenlerinin isteklerine yahut veremiyorsa vekilin vekaletinin de bir anlamı kalmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu günkü ülkemizdeki iktidarda bulunan partinin vekillerinden hiç birinin cumhurbaşkanından bir istemde bulunma cesaretini bulamadıklarını çok iyi bilmekteyiz.

Ülkemiz tek adam sistemine girdiğinden bu yana sadece cumhurbaşkanının iki dudağın arasından çıkan söze tüm milletvekilleri yani iktidara bağlı milletvekillerinin parmak kaldırmalarıyla istenilen elde edilmektedir.

Bu nedenle ben vekillerin son derece bir değerinin kalmadığını ve sadece parmak kaldırıp indirmekle görevli olduklarından başka hiçbir önem arz etmediklerini rahatlıkla söyleyebilirim.

Batmanımızda da 5 milletvekilimiz var bunlardan sadece iktidarda bulunan partiden bir milletvekilimiz var diğer 4 milletvekilimiz de HDP milletvekilleri hal böyle iken HDP nin 4 milletvekilinin çabaları zaten bir işe yarmamakta ve nazarı itibaren alınmamaktadır.

Kalan bir milletvekilimiz ise iyi niyetli olmasına rağmen üzülerek ifade etmek isterim ki ilimizin sorunlarını rahatlıkla dile getirememektedir.

Parlamenter sisteminde milletvekilleri rahatlıkla iktidarın başbakanına rahatlıkla ulaşabilir ve ilinin sorunlarını dile getirebilirlerdi. Oysa şimdi ne yazıktır ki bu çaba bu gün için artık sadece hayalden kalmıştır.

Dileğimiz halkın oylarıyla vekil sıfatını kazanların da mecliste yeterince söz sahibi olmalarıdır.

155 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.