Hoşgeldiniz  

‘FUAT SEZGİN’İ ANMA PANELİ’ DÜZENLENDİ

admin | 05 Mayıs 2019 | Kategorilendirilmemiş, Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını Fuat Sezgin yılı ilan etmesi nedeniyle Batman Üniversitesi ile Uluslararası Sağlık Eşitliği Derneği (USED) işbirliğinde merkez kampüste “Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anma Paneli” gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anma Paneli’nin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 ‘u ömrünü İslam bilim tarihine adayan Prof. Dr. Faut Sezgin yılı ilan etmesi üzerine, rahmetli Prof. Dr. Fuat Sezgin’e ve İslam Bilim Tarihi’ne dikkat çekmek amacıyla panelimizi USED ile birlikte düzenledik. Panelist olarak katılan AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Sayın Mücahit Yanılmaz’a, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Peter Janathan Starr’a, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Doktora Öğrencisi Hacı Yaver Çerçi’ye ve USED Genel Başkanı Osman Bağaç’a teşekkür ederim.” dedi.
Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Bitlis’te doğduğunu ifade eden Rektör Durmuş, “Kendisi tam bir ilim adamı olarak ömrünü İslam Bilim Tarihi’ne adamış, günde 17 saat çalışarak mükemmel eserler ortaya çıkarmış ve İslam medeniyetinin bilimde ve teknikte ne kadar ilerlediğini ortaya koymuştur.” dedi.
Panelde selamlama konuşması yapan Vali Hulusi Şahin, insanlık ailesine herkesten çok katkı sunan bir medeniyetin evlatları olduklarını belirterek, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ömrünü bu medeniyetin değerlerini ortaya koymak için çalışarak geçirdiğini söyledi.
Vali Şahin, “Kullandığımız sıfır sayısından geometriye kadar aklımıza gelebilecek bugünkü bilimin temeli mesnedi İslam dünyasının eseridir. Fuat hocamız işte bize bunları kazandırdı. Biz bunları unutmuştuk.” dedi. Panelin moderatörlüğünü yapan USED Genel Başkanı Osman Bağaç, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’a program yapama taleplerini geri çevirmediği ve desteklerini yakından göstermesi nedeniyle teşekkür ettiğini belirterek, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anma Paneli’ni sunmaya başladı. Konuşmanın ardından AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Peter Janathan Starr ve Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Doktora Öğrencisi Hacı Yaver Çerçi sunumlarını yaptı. Sunumların ardından panel soru ve cavap bölümü ile devam etti. Panel plaket takdimi ile sona erdi. Panele Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, USED Genel Başkanı Osman Bağaç, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı

401 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.