Hoşgeldiniz  

GEÇMİŞTE NE GÜZELLİKLER GÖRDÜK BİZLER…

Halit BEYTÜT | 20 Kasım 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

 

Son derece kötü bir dönemi yaşama talihsizliğini yaşadığımız bir dönemde ister istemez geçmişi anımsayarak neler neler gördüğümüzü yazmak geldi içimden.

Biz darbeler, muhtıralar gördük. Haksızlıkları dile getirmenin onurunu yaşayan ve gözünü kırpmadan ölüme giden insanları gördük. Darbe olsun diye gıdaları saklayan iş adamlarını da gördük. Karartma gecelerini, grevleri gördük. Gaz ve yağ kuyruklarını, yıkılan gecekonduların önünde sokakta bırakılan insanları…

Ama yemin billah olsun ki sokaktaki genç kızı elindeki samuray kılıcıyla katleden birini asla görmedik. Biz gaz lambalarını gördük. Radyolarda arkası yarınları, şarkıcıların en kralını, artistlerin en asilini gördük. Veresiye defterine yazarken yoksul insanları incitmeyen” olunca ödersin” diyen bakkal amcaları gördük.

Değneğini at gibi koşturan delileri, kayıplarına ağlayan cumartesi annelerini gördük. Sinema biletleri için kuyruğa girenleri, Doktor jivago filmini anlata anlata bitiremeyenleri gördük.

Talih oyunlarından şüphe edilmeyen zamanları gördük. Piyangolarda büyük ikramiye kazananların yüzünü bile gördük. Ama yemin billah olsun ki, gençliğimizde mahallede uyuşturucu kullanan bir kişi bile girmedik.

Ceketinin astarını bile göstermeyen zarif zenginleri de gördük sonradan görmeleri de. Gerçek aşkları da gördük, enayi zenginlerin nafakasını kapmak için çocuk yapan ve paraya tapan magazin ünlülerini de gördük

Ama yemin billah olsun ki köprü altındaki adamların kimsenin karısına kızına yan gözle baktığını görmedik.

Biz depremler gördük ölülerin kolundaki bilezikleri çalmak için kol kesenleri, çocuklarımızın sınav sorularını çalarken yol kesenleri gördük. Ama onları sorgulayanları görmedik. Hiç görmediğimiz kadar kadın katilini, o katillerin sırtının sıvazlandığını gördük. Dilimizle zarflarını kapattığımız mektupların hijyenik yanını da gördük.

Gazeteci görünce düğmelerini ilikleyenleri gördük. Pandemiyle hayatın maskeli yanını da gördük. Milyonlarca pay kapıp zengin olan sözde gazetecileri de gördük ama onları sorgulayanları ise hiç görmedik.

Her şeyden önemlisi bizler o güzelim insanları gördük. O güzel insanlar binecekleri bir at dahi bulamadan çekip gittiler ve bir daha da gelmediler.

23 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.